Ránky Katalin a 90-es években az egyik első felsővezető nő volt Magyarországon, és bár a cégirányítást csak menet közben tanulta meg, ösztönösen tudta, hogy úgy ér el leginkább sikereket, ha törődik az alkalmazottak jóllétével. Húsz évig vezette a L’Oréal magyarországi leányát, és nagy művésze volt a nemet mondásnak is. Hetekig titokban, reggel hétre jártak be a L’Oréal óbudai központjába a munkatársak, […]
Ránky Katalin a 90-es években az egyik első felsővezető nő volt Magyarországon, és bár a cégirányítást csak menet közben tanulta meg, ösztönösen tudta, hogy úgy ér el leginkább sikereket, ha törődik az alkalmazottak jóllétével. Húsz évig vezette a L’Oréal magyarországi leányát, és nagy művésze volt a nemet mondásnak is.
Hetekig titokban, reggel hétre jártak be a L’Oréal óbudai központjába a munkatársak, nehogy a nagyfőnök megszimatolja, miben sántikálnak. Még csak nem is a főbejáratot használták, mert ha Ránky Katalin véletlenül előbb bejön, megláthatta volna őket. Egy előzetes brainstormingon mindenféle korábbi sztorit összeszedtek, onnantól, hogy egyszer, amikor december 24-én későig dolgoztak, Katalin mindenkinek hozatott bejglit, hogy vigyenek belőle haza, ha már nem maradt a munka miatt idejük sütni vagy venni, odáig, hogy mik voltak a kedvenc mondásai.
Egy profi zenész aztán rapbetétes búcsúdalt írt a sztorikból a húsz év cégvezetés után nyugdíjba vonuló magyar L’Oréal-nagyasszonynak. Katalin persze könnyekig meghatódott, amikor a búcsúztatóján a színpadon meglátta az előadást, amiben az IT-sektől a luxusdivízió marketingvezetőjéig jó pár kollégája szerepelt. Sőt még a két nagyobb unokáját is beszervezték, hogy velük rappeljék a refrént. Utólag többen azt mondták: nincs a földön még egy ember, akiért annyira kilépnének a komfortzónájukból, hogy színpadon énekelnek és táncolnak.
Öt éve még azzal küzdött, hogy megszűnhet az alapja, harmincegy évesen rábízták a százfős Hold vezetését egybillió forinttal. Szabó Balázsról elsőre nem tudod eldönteni, hogy nagyképű vagy magabiztos, de pozíciók helyett mindig a tudás érdekelte. Nem tudok mást mondani, nekem tényleg a gazdaság és a politika a hobbim!” Már egy ideje hangosan gondolkodik, hogy mit csinál, amikor épp nem vezérigazgató, […]
Öt éve még azzal küzdött, hogy megszűnhet az alapja, harmincegy évesen rábízták a százfős Hold vezetését egybillió forinttal. Szabó Balázsról elsőre nem tudod eldönteni, hogy nagyképű vagy magabiztos, de pozíciók helyett mindig a tudás érdekelte.
Nem tudok mást mondani, nekem tényleg a gazdaság és a politika a hobbim!” Már egy ideje hangosan gondolkodik, hogy mit csinál, amikor épp nem vezérigazgató, de azt, hogy időnként fut, úszik és néha még a Netflix elé is leül, nem tekinti a személyisége igazán említésre méltó részének. Olvas, gondolkodik, beszélget, a Holdon belül és azon kívül is.
Balázs karaktere sokaknak ismerős lehet az életből. Ő volt az a srác az egyetemen, aki akkor van elemében, amikor vitázik – néha túlságosan is. Aki minden közösségben aktív, és mindig a világ dolgain töri a fejét. Akiről nem lehet azonnal eldönteni, hogy nagyképű vagy magabiztos, de az intelligenciája három mondat után nyilvánvaló.
Magáról ma már azt mondja, régebben nagyképű volt. Kicsit a maga, kicsit a mások szórakoztatására. „Volt ennek hátulütője – mondja. – Egy lépéssel mindig tovább mentem a másik meggyőződésének támadásában, mint kellett és illett volna.” Aztán igen hamar meg kellett tanulnia szelídebben kommunikálni. Életének alakulása rákényszerítette. Harmincegy éves volt, amikor rábízták egy százfős cég vezetését és egybillió forint sorsát.
Szülei is közgazdászok, mellettük az ELTE – alig tíz évet megélt, extrán matekos és elméleti – alkalmazott közgazdaságtan szaka és a Rajk László Szakkollégium formálta leginkább Balázs világlátását. „Tudtam, hogy rajkos leszek, apám is rajkos volt. Nekem ez volt a nagy ügy, a személyiségfejlődésemben ott történt a lényeg.” Konferenciákat, képzéseket szerveztek, ott volt minden buliban, tisztségeket vállalt. Míg társai gyakornoki pozíciókat vadásztak, és karrierük beindításán dolgoztak, Balázs tudatosan csak szakkolis életére fókuszált. „Kicsit úgy fogtam fel, mintha az első munkahelyem lenne.”
Az első valódi munkahelye a Hold lett. Elemző volt, majd alig két év után, huszonhat évesen megkapta az abszolút hozamú Hold Expedíció alapot. A próbaidőszakban egymilliárd forint kezelésével kezdett, de az alap nem indult jól, volt, hogy mínusz negyven százalékot hozott. 2020 a covid nélkül is válságos éve lett volna, meg kellett tanulnia valódi kockázatot kezelni és magában bízni. „Ebben a szakmában a pokolból a mennybe lehet jutni, majd vissza, igen rövid idő alatt” – mondta nekünk akkoriban.
Nehezen élte meg vezérigazgatóságának első hónapjait is. „Könnyen vállalok konfliktust másokhoz képest, a vezérigazgatóságnak ez szükséges minimuma. De ez nem azt jelenti, hogy ne viselne meg.” Az emberi konfliktusokon kívül sok energiája ment arra is, hogy a Holdat képviselje műsorokban, volt, hogy egy nap két interjút is vállalt. Hozott egy szabályt magának: egy héten egy interjú, év elejétől ehhez tartja magát.
Pedig élvezi a szereplést, és van is benne gyakorlata. Ahogy kollégája, Balásy Zsolt, ő is az After Hourstől lett a cég ismert arca és hangja. A covid közepén, szombatonként vették fel az adásokat, kikívánkozott belőlük. „Zsolt próbálta Lacit, Viktort, meg ilyen nagy embereket levadászni a felvételekhez, de nem mindig sikerült. Én szerettem is szerepelni, és hát nem sokan hajlandók olyan hosszan vitatkozni Zsolttal politikai korrektségről meg női egyenjogúságról, mint én.”
NÉGY KÉRDÉS
Mi a befektetési stratégiád a vámháború és az elmúlt hetek tőzsdei fordulatainak fényében? Kizárólag hosszú távra, fundamentálisan fektetek be. Többségében holdos portfóliókat és egyedi részvényeket tartok. A vámháborúban az esést kihasználva vásároltam egy lítiumbánya részvényeiből, egy olajpapírból és amerikai tőzsdeindexekből, mindegyiket több évig tervezem tartani.
Hova vezet, és milyen veszélyeket rejt Magyarország kisodródása az EU politikai és gazdasági közösségéből? Magyarországnak az EU négy szabadságelve, az áru, a szolgáltatások, a személyek és a tőke szabad mozgása elengedhetetlen. Más politikai jellegű viták, akár az EU-s források kérdése ehhez képest másodlagos. Ha ennek a négy alapelvnek bármelyike sérül, az a gazdaság gyors zuhanásához, a forint durva eséséhez vezet. Az a vezetés, amelyik ezt támogatja, a gazdasági problémák miatt erős népszerűségvesztéssel nézhet szembe. Ennek megfelelően a mostani viták ellenére abban reménykedem, hogy nem jutunk odáig.
Mi volt az utolsó meghatározó könyv- vagy filmélményed? A Musza Dagh negyven napja. Nagyon hosszú könyv, hónapokig olvastam, mire idén befejeztem. A regény az 1915-ös örmény népirtás csodálatos, szomorú, igaz története. Nekem a közösség összetartásának erejét mutatta meg.
Mi a legköltségesebb hobbid? Sokat rendelek a Woltról.
Bilibók Botond nem szeret magáról beszélni, pedig vannak sztorijai.Például keleti szőnyegekről és Erdélyről. Nem szabad alábecsülni a szerencsét, és nem szabad önhittnek lenni.” Sokórás – vele és róla folytatott – beszélgetések után talán ez a mondata adja vissza legjobban Bilibók Botond karakterét. Erdélyi, nemesi származással, marosvásárhelyi gyerekkorral, mérnöki diplomával úgy került a Concorde-hoz, hogy jól tudott angolul, és […]
Pörög, kreatív, nagyra nőtt, és még magyar is. Amelyik márka kimarad, lemarad: követhető példák az itthoni TikTokról. Balazs Kicks868 ezer követő16 millió lájk„A népszerűséghez inkább a TikTok tett hozzá” – ezt a kiskörúti cipőkirály,Pachert Balázs mondta még 2023-ban a Forbes Flow-n. Másfél milliárd forintos, sok százezer követős sneakerbirodalmának mérete magáért beszél. Instagramját 2019 nyarán indította el, és mint […]
A Limelight munkáit elnézve nehéz nem arra gondolni, hogy az alapítók, Dávid István és Vicsek Viktor pszilocibingombás omlettel indítják a napot. Pedig történetük nem erről szól, hanem arról, hogyan jutottak el vetítéseikkel az underground bulikról az összes kontinensre.Mint a fényművészet úttörői húsz éve a világ élvonalához tartoznak. „Sokszor előfordult, hogy a potenciális külföldi megrendelő nagyon komoly csapatot meg céget vizionált […]
Írta: William Baldwin / Fordította: Zsadon Béla MICHAEL TAYLOR virológus önkéntes munkával segít a rákbetegeknek.Egészségügyi részvényekből válogat. „Még nem vettem észre, hogy túl sok jót tettek volna a színleg a köz javára üzletelők” – mondta Adam Smith. A Simplify Health Care tőzsdén kereskedett alappal (ETF-fel) lehet, hogy kivételt tett volna. Az alap 0,5 százalékos díjbevételét, a költségek levonása után, egy az […]
Írta: Modla Zsuzsanna Miért nem válik automatikusan minden gyerekből adakozó felnőtt, miközben ott lapul mindenkiben az ehhez szükséges érzékenység? Indul a House of Giving, céljuk megmutatni minden szülőnek, pedagógusnak, hogyan ösztönözhetik a gyerekeket az adás, a kedvesség, az együttérzés kultúrájára. Lara B. Aknin pszichológus és kollégái kísérletükben azt vizsgálták, mit éreznek az alig kétéves gyerekek, amikor adnak, és […]