Kalandos gyerekkor és egy még kalandosabb huszonéves korszak után pontosan 29,5 évnyi Siemens-érát hagy maga mögött. Kétszer is nehéz időszakban kapott magyarországi feladatot: a 90-es évek elején a posztkommunista tradíciókkal, bő tíz évvel ezelőtt egy óriási nemzetközi vesztegetési botrány utórezgéseivel kellett leszámolnia. Határozott vélemények, diplomatikus tónus és közvetlen gesztusok jellemzik az osztrák–magyar származására büszke Dale Martint, aki kézcsókkal köszön a nőknek, magát és férfitársait mukinak hívja, és bár most leköszönt a magyarországi Siemens éléről, még egyáltalán nem készül nyugdíjba.
Harminc évvel ezelőtt, 1991. december 8-án Dale André Martin nem akart nagy felhajtást. Egy ismerkedős vizitre érkezett Bécsből Budapestre, miután október 16-án hivatalosan beállt a Siemenshez, és megbízták az akkoriban formálódó magyarországi leányvállalat gazdasági vezetésével. Néhány hónap belső tréning után tavasszal készült átköltözni, de mivel december 8-a. Ausztriában ünnepnap, nálunk meg nem, gondolta, átruccan, hogy felmérje kicsit a terepet. Nem kért parkolóhelyet a gyár udvarán, csak leállt a Gizella úti cégközpont előtt, szándékosan közel a bejárathoz, hogy fentről rálásson az autóra, hiszen a kollégák figyelmeztették, hogy Pesten előszeretettel lopják a nyugati kocsikat. Körbevezették, megbeszéléseket kezdett, majd az ablakból végigkövette, amint valaki elhajt a céges autójával, benne némi ruhával és néhány olyan tárggyal, amit ma is tételesen fel tud sorolni.
Ilyen első benyomások és egy eredetileg két évre tervezett budapesti munkakezdés után harminc évvel ugyanabban a Gizella úti Siemens-központban beszélgetünk. Az elnök-vezérigazgatói irodából hamarosan kiköltöző Dale Martin folyékony magyarsággal, minimális akcentussal idézi fel a történteket, és miközben mozdulataink a maszk és egy kancsó zöld tea között járnak, Budapestről Bécsen és Pozsonyon át Amerikáig, de leginkább a Távol-Keletig kalandozunk. És nemcsak azért, mert az elmúlt három évtizede a Siemenshez és annak különböző leányvállalataihoz kötötte Budapest után Tokióig, Pozsonyig, majd újra vissza, hanem mert a ránézésre konzervatív, klasszikus üzleti eleganciát kedvelő cégvezetőben lakik egy világcsavargó is.
Nagymagyar gyökerek és zöld tea Pontos és módfelett választékos magyarjának több oka van. Feleségével és gyerekeivel otthon főleg magyarul, ritkábban angolul vagy németül beszélnek. „A feleségem magyar, de szerencsére együtt tud élni egy labanccal” – kuncog Dale, aki az őt ismerők szerint más környezetben is büszkén hozza fel osztrák–magyar származását.
Már 45 évvel ezelőtt azt vallottam, hogy Japán a jelen, és Kína a jövő.
Január óta hárommillió forinttal támogatja az állam a gyerekeseket abban, hogy felújítsák, korszerűsítsék azt a lakásukat, amiben élnek. Ez nagyon vonzó lehetőség, különösen azért, mert szokatlanul széles kört érint. Nem a befizetett adóból jár vissza valamennyi, nem kell hozzá házasságban élni, és nem kell hozzá új gyereket vállalni se, elég, ha már van egy. Noha a konstrukció utófinanszírozású, tehát előbb kell felújítani, és utána lehet kérni a támogatást, április 20-ig már háromezer család elvégeztette a melót, összegyűjtötte a számlákat, és beadta az igényét. Ezernek pedig már ki is fizette a kincstár a kért összeget. Áprilisban volt néhány szabályváltozás is, ezekkel együtt összefoglaljuk az otthonfelújítási támogatással és a hozzá kapcsolódó hitellel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, dilemmákat és buktatókat.
Mi a lényeg? A hárommillió forint. Ennyit ad vissza az állam maximum, ha elköltünk hatmilliót felújításra, korszerűsítésre. A vissza nem térítendő támogatás ugyanis a számlák értékének ötven százalékára, legfeljebb hárommillió forintra szól. De ha ez túl egyszerű lenne, a támogatás összegében az anyagköltség és a munkadíj aránya fele-fele kell, hogy legyen.
Kik élhetnek vele? Akiknek van 25 év alatti gyerekük, vagy ahol a kismama várandós, és túl van a 12. héten. Ha a gyermek megváltozott munkaképességű, 25 évesnél idősebb is lehet.
Mire lehet igényelni? Hosszú listát tartalmaz a szabályozás erről, lényegében mindenre, ami a saját lakás felújítása-korszerűsítése kapcsán eszünkbe jut. Csak ízelítő: közműszolgáltatások rendszereinek bevezetése, cseréje, szigetelés, festés-tapétázás, redőny-spaletta-szúnyogháló, klímabeszerelés vagy -csere, terasz, előtető, galéria építése, áprilistól már szellőző, illetve szennyvízrendszer vétele-cseréje is, satöbbi. Tetőcsere csak akkor, ha az egész ház a miénk. Ugyanígy, társasháznál lépcsőházfelújításra nem jár, mert az közös. Beépített konyhagépre igen, de ami mozdítható, arra nem jár. Ami még fontos: mindez csak akkor, ha a lakás az ingatlannyilvántartás szerint lakóingatlannak minősül. Hiába tolta valaki a távmunkát és a digitális oktatást a balatoni nyaralóból, annak kipofozására egészen pontosan 0 forint a támogatás.
Mik az igénybevétel legfontosabb feltételei? • Az igénylőnek (vagy a gyereknek) legalább ötvenszázalékos tulajdonosnak kell lennie a lakásban. • Az igénylőnek legalább egyéves, folyamatos tb-jogviszonya kell legyen – pár esetében elég, ha az egyik félnek megvan. • A gyereknek és az igénylőnek legalább egy éve ott kell laknia az ingatlanban, kivéve ha egy éven belül vették, illetve ha a gyerek még nincs egyéves. • Egyik igénylőnek se lehet köztartozása.
Mi az egésznek a menete? A legfontosabb az elején a pontos, figyelmes tervezés, aztán a precíz papírozás. Ha tuti megfelelünk minden feltételnek, olyan munkálatokra érdemes felhasználni a támogatást, amelyeknél nem tér el nagymértékben az anyagköltség és a munkadíj. Ahhoz, hogy a teljes támogatást igénybe vehessük, mindkettőnek külön-külön el kell érnie a másfél millió forintot. Ha az egyik másfél millió, a másik négy és fél, az még pont jó. A szakikkal vállalkozói szerződést is kell kötni, fusi kizárva. Az anyagbeszerzésekről is folyamatosan gyűjteni kell a számlákat, de az összes szerződést, számlát, igazolást egyszerre kell beadni, mindent a legvégén, amikor már kész a felújítás, amikor megigényeljük a támogatást. Erre az utolsó számla kifizetése után hatvan napon belül van lehetőség, jelen állás szerint jövő év végéig. Ha mindent rendben talál, a kincstár egy hónapon belül utal is, de még fél évig kijöhet ellenőrizni, hogy valóban megvalósult-e, amire a támogatást folyósította.
Hiába tolta valaki a távmunkát és a digitális oktatást a balatoni nyaralóból, annak kipofozására egészen pontosan 0 forint a támogatás.
És ha nincs elég tőkém az egészet megfinanszírozni? Hitelből is lehet, tehát nulla forint saját erővel. Persze csak megfelelő jövedelem esetén, a bankoknál szokásos feltételeket teljesítve, a hitelbírálatra nincs kedvezmény. Felvesszük a hatmilliós kölcsönt, megcsináljuk belőle a felújítást, aztán amikor megjön a hárommilliós támogatás, azt betörlesztjük a hitelbe. Onnantól nagyjából felére csökken a tartozás és vele a havi törlesztőrészlet.
Milyen hitel a legjobb erre? A többségnek szinte biztosan a kimondottan erre a célra létrehozott államilag kamattámogatott felújítási hitel. Előnye, hogy bármelyik szolgáltatónál vesszük is fel, szabályozott feltételekkel, fix háromszázalékos kamaton ketyeg, és amikor megérkezik a támogatás összege, azt automatikusan betörlesztik a hitelbe. Onnantól csökken a tartozás és a havi részlet. Friss változás, hogy már nem kell egy éven belül lezárni az ilyen hitelből finanszírozott felújítást. De ez jelzáloghitel, ha valaki nem akar jelzálogot az ingatlanjára, a piaci hitelek közül választhat, például a személyi kölcsönökből. Ezek ugyanakkor drágábbak, az előtörlesztés nem automatikus, és díjuk is van.
Mik a legfontosabb buktatók? Például ha közeli hozzátartozó végzi a felújítást, az ő számlája nem érvényes. Ha a szülők külön élnek, és a gyerekek közül is az egyik itt, a másik ott, akkor mindkét félnek fele akkora támogatás jár. Nagyon könnyű elbukni a köztartozáson is, érdemes már a legelején ellenőrizni, hogy ad-e a NAV tiszta igazolást. Azon is könnyű elhasalni, ha nem megfelelő szerződéseket készítünk, vagy ha rossz névre kérjük a számlát. A lényeg, hogy rengeteg részletre kell figyelni, nagyon alaposan kell végigvenni mindet, még mielőtt belevágunk. Túl sokat várni se érdemes, mert nagy a szakemberhiány, jövőre már könnyű lesz kicsúszni az időből. Különösen kellemetlen, ha a hitelt megkapjuk, a felújítás elkészül, aztán a támogatást elbukjuk valami apróságon. Ebben az esetben a hitel támogatott részét is vissza kell fizetni kamatokkal együtt, rosszabbul járunk, mintha nem is lenne felújítási támogatás, és magunknak vennénk fel piaci hitelt.
Simonics Péter kamaszkori elszántságból lett profi hegymászó, aztán már el is akart rugaszkodni a hegytetőkről. Amikor a rendszerváltással egy időben a siklóernyőzés beszivárgott az országba, az elsők között repült egy ócska ernyővel a máriahalmi dombokon, majd lefektette itthon a sport biztonságos alapjait. Sokat kapott a sportágtól, és sokat adott vissza: harminc éve a magyar siklóernyősök szövetségi kapitánya, ő alapította meg az első hazai siklóernyős-iskolát, ma is repül és tanít, és még mindig magázza a levegőt.
Sikernek érzik, ha egy sokáig magába forduló kamasz elkezd például a testvérével kommunikálni, újra bejár az iskolába, és a szülő ismét tud rá úgy nézni, mint a gyermekére, nem pedig mint egy szörnyetegre. A Pro Juventa Alapítvány szakemberei gyermekpszichiátriai problémával élő családoknak segítenek visszaállni a normális kerékvágásba – nemcsak hagyományos terápiát adnak nekik, hanem művészettel, zenével kombinált, összetett, élményszerű segítséget.
Kommunikációs eszköz és egyben játék nekik az öltözködés. Spengler Katalin és Somlói Zsolt műgyűjtők nemcsak a környezetüket, önmagukat is megtisztelik a megjelenésükkel.