„Megyek Dániába gasztrotúrára!” Erre a bejelentésre tizenöt éve még értetlenkedő fejcsóválás lett volna a reakció, ma már irigykedés. És ez a Noma miatt van így.
Írta: Jókuti András
Nem könnyű a világ legjobb étterméről írni, hiszen ez a legjobb a világon. De az biztos, hogy nagyon kellemes az „anyaggyűjtés”, még ha nem is mindig egyszerű. Én például éveken keresztül hiába próbáltam bejutni az albániai macedón René Redzepi éttermébe, ami alapvetően feltette Dániát a gasztrotérképre. Erre – a Noma 2004-es megnyitása előtt – egyszerűen esély sem volt, a helyiek sertéssültet ettek főtt burgonyával és petrezselyemszósszal, esetleg a legnagyobb addigi találmányukat. A smørrebrød még Sandwich grófját is lenyűgözte volna, aki – legalábbis Woody Allen szerint – hosszas kísérletezés után jutott el a tökéletes formulához: két szelet kenyér között a töltelék. De a dánok nem torpantak meg itt, megszabadultak a felső szelet kenyértől, és azóta is óriási büszkeséggel tekintenek erre a kreációra.
De vissza a Strandgade 93. szám alá, ahol a helyi Mautner–Molnárbé–Gerendai ötvözete, Claus Meyer ötletéből elindult egy étterem, ami alig hat évvel később máris a csúcsra ért a világ legjobb étterme (World’s 50 Best Restaurants) szavazásán, letaszítva a trónról az addig szinte egyeduralkodó El Bullit, Ferran Adriá legendás éttermét.
→ Több évtizedes rutinjuk dacára a Forbes globális vagyonvadászai még nem találkoztak az orosz nagyfőnök magánvagyonának mértékénél titokzatosabb számmal. Nehezebb megsaccolni, mint a rejtőzködő Dupont-örökösök vagy Erzsébet királynő vagyonát, vagy akár Joaquin „El Chapo” Guzmán drogpénzeit. Papíron Putyin szerény köztisztviselő. Hivatalos pénzügyi kimutatásai évi 140 ezer dollárnyi jövedelemről (50 millió forint), három gépkocsiról, két kis […]
→ Több évtizedes rutinjuk dacára a Forbes globális vagyonvadászai még nem találkoztak az orosz nagyfőnök magánvagyonának mértékénél titokzatosabb számmal. Nehezebb megsaccolni, mint a rejtőzködő Dupont-örökösök vagy Erzsébet királynő vagyonát, vagy akár Joaquin „El Chapo” Guzmán drogpénzeit. Papíron Putyin szerény köztisztviselő. Hivatalos pénzügyi kimutatásai évi 140 ezer dollárnyi jövedelemről (50 millió forint), három gépkocsiról, két kis lakásról, egy lakókocsiról és néhány parkolóhelyről szólnak. De igen valószínű, hogy több milliárd dollárja van.
Az egy évtizeden át Oroszországban üzletelő amerikai Bill Browder – ő lobbizta ki azt a Magnyitszkij-törvényt, ami lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államok vagyonzárolásokkal büntessen emberijog-sértéseket – biztos benne, hogy 2003-ban, Mihail Hodorkovszkij olajmilliárdos letartóztatása után Putyin alkut kötött az oligarchákkal. „Add nekem a vagyonod felét, és megengedem, hogy megtartsd a másik felét.” Browder azt állítja, Putyin azzal fenyegetőzött, hogy nem csupán a vagyonukat veszi el, de le is csukatja őket, ha nem állnak be a sorba. Ezek alapján Browder 2017-ben kétszázmilliárd dollárra becsülte Putyin vagyonát. Ezzel versenyben lett volna a világ leggazdagabbja címért.
Browdernek nincsenek bizonyítékai. Arra azonban van bizonyíték, hogy Putyin – hatalmát erősítendő – rábírta a Jelcin-korszak oligarcháit, hogy adjanak el vagyontárgyakat az orosz államnak. 2005-ben Roman Abramovics 13,1 milliárd dollár készpénzért eladta a Szibnyeft olajcégben még meglevő pakettjét egy állami konglomerátumnak, a Gazpromnak. A tranzakció megnövelte Putyin kontrollját az ország szénhidrogénvagyona felett. Aztán 2013-ban Mihail Fridman és German Han oligarchacsoportja 56 milliárd dollárért eladta olajvállalatát, a TNK-BP-t az állami kézben levő Rosznyeftnek. (Az üzletben a brit BP-t is kivásárolták.)
Az orosz elnök vagyona valószínűleg abból származik, hogy közvetlen baráti körét állami megbízásokkal és cégtulajdonrészekkel látja el – részesedésért cserébe. 2004-ben a Gazprom jutányos áron sózott el értékes vagyonrészeket Putyin-barát cégeknek, a Szogaz nevű biztosítási óriáscég például Jurij Kovalcsukhoz került. Kovalcsuk régi szövetséges, ugyanabban az exkluzív dácsaszövetkezetben van háza, mint Putyinnak. Ő is, mint Gennagyij Timcsenko vagy Borisz Rotenberg, a Kremlhez fűződő kapcsolatain gazdagodott meg. Legalább hat ilyen orosz milliárdos van.
Putyinnak igencsak nyilvánvaló köze van ahhoz a hatalmas Fekete-tenger parti épületegyütteshez, amit a bebörtönzött orosz ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij „Putyin palotájának” nevezett. Egy másik Putyin kreálta milliárdos, Alekszandr Ponomarenko állítólag 350 millió dollárt fizetett az ingatlanért tíz évvel ezelőtt. Aztán 2021-ben, miután megjelent Navalnij litvániai alapítványának oknyomozó dokumentumfilmje, Arkagyij Rotenberg, Putyin régi barátja közölte, hogy a ház az övé.
A főnöknek három szuperjachthoz is köze lehet. Ezek a 18 millió dolláros Csajka, a 120 millió dolláros Graceful és a 700 millió dolláros Seherazádé, az utóbbiról szóló Navalnij-anyagot márciusban hozták nyilvánosságra. Nem mintha ezek az apróságok sokat nyomnának a latban, mikor Putyin malacperselyét úgy hívják, Oroszország. Az amerikai pénzügyminisztérium februári megállapítása szerint még Oroszország tízmilliárd dolláros nemzeti vagyonalapja is az elnök vesztegetésekre félretett kiskasszája. De Putyint minden pénznél jobban érdekli a nyers hatalom. Végtére is, kontrollálatlan hatalom birtokában azt kaparint meg, amit akar.
A trezor Az (al)világ királya
1996-ban – jóval azelőtt, hogy 2013-ban a megbírált Putyin elől Londonba menekült, és egy véletlennek látszó balesetben meghalt – Borisz Berezovszkij lehetett Oroszország leghatalmasabb embere. Az orosz Forbes szerkesztője, Paul Klebnikov korszakos munkával tárta fel Berezovszkij korrupciós és bűnügyi kapcsolatait. Berezovszkij rágalmazás vádjával beperelte a Forbest Londonban. Az ügy hat évig húzódott, és megegyezéssel zárult. Erre a veszélyes világra Berezovszkij óriási árnya vetül. Nemrég azt állította, hogy hat üzletember társával ők ellenőrzik az orosz gazdaság ötven százalékát. Bázisa a Logovaz Oroszország legnagyobb autókereskedése, de ez csak az arany jéghegy leglátványosabb csúcsa. Nemrég egy interjúban azt mondta: „Oroszországban a tulajdonjogok történelmileg példátlan mértékű újraelosztása zajlik. Senki sem elégedett vele. Akik nem kaptak semmit, azért, akik kaptak valamit, azért, mert úgy érzik, nem kaptak eleget.” – amerikai Forbes 1996. december 30.
Kérnék egy ilyen listát a magyar oligarchákról is. Lehet? Tényleg lehetne?
Ossza meg ismerőseivel:
Table Suite Restaruant
2022 Június Támogatói tartalom Table Suite Restaruant
Budapest belvárosában egy 180 négyzetméteres nagypolgári lakás ad otthont a TABLE Suite Restaurant & Event Space-nek, amely kortárs képzőművészek munkáival és egyedi enteriőrjével a tökéletes helyszínt biztosítja bármilyen igényes, különleges rendezvény megszervezéséhez.
A nagyvárosok mindig szélsőséges érzelmeket szültek. Ez az egyszerű megfigyelés adta az ötletet, hogy öt évvel ezelőtt, az első Forbes Urban különszámba megírjuk vállaltan szubjektív, ámde annál szórakoztatóbb budapesti listánkat. Bagi úr ismét elővette karcos ceruzáját.
Több mint tíz éve készítik Budapest egyik legdrágább fagylaltját, legújabban pedig kulturális mecenatúrát is felvállaltak. A Fragola alapítói, Tihanyi Eszter és Török Balázs százmillió forintos beruházással színházi előadásokat, koncerteket és kiállításokat is befogadó bisztrót nyitottak Újlipótvárosban, miután négy évvel ezelőtt már elkezdték a szezonális fagylaltbizniszt kiegészíteni pizzériákkal. Idén meglesz az egymilliárdos forgalom – már bőven nem csak gombócból.
Év elején égbe szálltak a lakásárak Magyarországon, de most jöhet a fordulat. Kérdés, hogy eljön-e ismét a tagadás állapota, és az eladók évekig kitartják álomáraikat.