Az elmúlt években rengeteget beszéltünk a digitalizációról, ugyanakkor a technológia fejlődésével óriásira nyílt a kapu a kiberbűnözők számára is, akik mind költség, mind tudás vonatkozásában nagyon olcsón és könnyen indíthatnak támadásokat. Wittinghoff Dániel és Nemes Máté, a Mastercard kiberbiztonsági szakértői szerint ez már önmagában problémát jelent, de úgy látják, az érintettek nagy része csak súlyos […]
Az elmúlt években rengeteget beszéltünk a digitalizációról, ugyanakkor a technológia fejlődésével óriásira nyílt a kapu a kiberbűnözők számára is, akik mind költség, mind tudás vonatkozásában nagyon olcsón és könnyen indíthatnak támadásokat. Wittinghoff Dániel és Nemes Máté, a Mastercard kiberbiztonsági szakértői szerint ez már önmagában problémát jelent, de úgy látják, az érintettek nagy része csak súlyos áldozatok árán veszi mindezt komolyan.
A digitalizáció már több évtizede velünk van, de csalásokról még csak a közelmúltban kezdtek el többet és hangosabban beszélni. Miért van ez?
Wittinghoff Dániel: Az ITU, az ENSZ telekommunikációs szervezete szerint a világjárvánnyal 1,1 milliárd felhasználó jelent meg az interneten, a szervezetek pedig szintén éveket léptek előre a digitalizációban – néhány hónap alatt. Ez az ugrásszerű fejlődés inkább technológiai és gazdsági szempontból volt jelentős, az új folyamatok és eszközök biztonságára kevés hangsúly esett. Emellett a kiberbűnözői oldal is sokat fejlődött: a mesterséges intelligencia megjelenésével sokkal lejjebb került az a tudásküszöb, amivel hatékony támadásokat lehet indítani, az ehhez szükséges adatbázisokat és szoftvereket pedig fillérekért szerzik be a dark weben.
Hát, ez egy scam volt. Ezzel hívott fel pár nappal ezelőtt a fiam, miután Angliába érve azzal szembesült, hogy a lakás, amit az egyetemi évre többedmagával bérelt volna, nem létezik. A ház fizikailag persze ott van, úgy néz ki, ahogy a képeken, csakhogy nincs benne kiadó szoba, és legfőképp van egy bent lakó tulajdonosa, aki mit sem sejtett arról, […]
Hát, ez egy scam volt. Ezzel hívott fel pár nappal ezelőtt a fiam, miután Angliába érve azzal szembesült, hogy a lakás, amit az egyetemi évre többedmagával bérelt volna, nem létezik. A ház fizikailag persze ott van, úgy néz ki, ahogy a képeken, csakhogy nincs benne kiadó szoba, és legfőképp van egy bent lakó tulajdonosa, aki mit sem sejtett arról, hogy egy – egyébként telefonon szimpatikus – csaló a sajátjaként hirdeti az ingatlanát, és veri át az ajtaján kopogtató gyanútlan egyetemistákat. Álnéven, hamis személyazonossággal, hamis szerződést kötve, de működő számlaszámmal, amire többek többhavi bérleti díját aljas módon, de sikeresen begyűjtötte.
Ez csak pénz – szoktam magamat és másokat is vigasztalni, amikor valakit anyagi veszteség ér. Sosem esik jól senkinek, sőt kifejezetten elkeserítő tud lenni, de hiszem, hogy addig jó, amíg csak pénzről van szó. A pénz elveszíthető, de pótolható, teremthető, gyarapítható is.
Mostanában talán a szokottnál is több szó esik róla. Egyre többet hagyunk ott a boltban, megint egyre kevesebbet ér, ha külföldre megyünk, cserébe örülünk, ha van mit befektetni, és legalább visszanyerünk valamit a még magas kamatokon. Amióta van magyarországi Forbes, feszegetjük a pénz megkeresésének, birtoklásának vagy elbukásának kérdését, tanulságos is visszaolvasni néhány korábbi portréalanyunk személyes vallomását Csányi Sándortól Szoboszlai Dominikig, milyen a viszonyuk a vagyonnal. Ezzel indul a következő 24 oldal, ahol aztán mindenki találhat magának témát, amibe jó mélyen belefúrhatja magát, és a végére a Cápák között új cápájától, Varga Esztertől is kapunk egy rapid vallomást: neki a pénz a szabadság ára.
Ács Gábor hiánypótló címlapösszeállítása 10 + 1 magyar részvényről vaskos, de olyasmi, amit a következő másfél évben is érdemes lesz elővenni, amikor a most még mindent elszívó állampapírkamatok kora után tényleg eljön a részvények ideje. Mert nemcsak az OTP-ről szól a magyar tőzsde, vannak ott más csemegék is, ahogy az állampapírpiac sem kizárólag az inflációkövető kötvényről szól. Knittel Martin arrafelé ment kincseket keresni, ez is olyasmi, amit időről időre hasznos lesz még újra elolvasni.
Mert különösen bizonytalan időket élünk most, és nagyon kifizetődő, ha valaki az átlagnál jobban átlátja a folyamatokat. Az, hogy nem túl jó a hangulat, nemcsak azon mérhető le, hogy már negyedik negyedéve recesszióban tipródik a magyar gazdaság, amire még nem volt példa a rendszerváltás óta, hanem azon is, hogy milyen szavakkal írjuk le, mi is történik körülöttünk. A lapszerkesztés utolsó fázisaiban kifejezetten sok oldalról kapom az ingert, most éppen arról, hogy mi minden „megroppan”, „ingatag”, „visszaesik”, „pocsék”, „lassul”, „zsugorodik”. Ha éppen süt a nap, akkor az ugrik ki a szövegekből, hogy „hegymenet”, „bivalyerő”, „ígéretes”, „kiváló” – jó lenne, ha a napos oldal győzne.
Jaksity Györggyel ilyen szempontból jó volt beszélgetni (vele készített interjúnk nem a Money melléklet, de nagyon is a money tematika része). Legalább harminc éve mélyen követi, mi történik a világban és az országban, és bár régóta mondja, mi nem tetszik neki, itt él, itt dolgozik, itt űzi a hobbijait (régieket és mindig újabbakat is). Nem egy hurráoptimista alkat, mégis erőt ad a hozzáállása. Az a tény, hogy a Concorde harminc éve az ország egyik legsikeresebb brókercége, annak jele, hogy lehet itt befektetni, lehet itt pénzt csinálni, lehet egyről a kettőre jutni.
Csak nagyon résen kell lenni. A lehetőségeket a csalók is látják, friss hír, hogy a kockázatmentesnek tartott állampapírba befektetők számláira is egyre több gazember feni a fogát, vagy elég csak arra a sok-sok Revolut-károsultra is gondolnunk, akiknek a sztoriját a Forbes.hu és a Forbes oldalain is követjük (ebben a magazinban is). Biznisz ugyanis abban is bőven van, hogy egyre trükkösebb módszerekkel lehúzzanak, és hát van az a pont, ahol már nagyon buddhának kell lenni, hogy azt mondd, ez csak pénz.
Százezrek néznek vasárnap esténként a Cápák közöttben. Már az első évadban akartak téged cápának, de akkor nem szeretted volna. Miért?Zsigerből nem éreztem késztetést médiás megjelenésre, és általában hallgatok a megérzéseimre. Az is közrejátszott, hogy a hitelezési és a coachingműködésemet is nagyon szigorú titoktartás övezi, és nem tudtam, mindez hogyan egyeztethető össze a televízió világával. Emellett az üzleti világban, aki kell, hogy […]
Sokkoló árakkal találkozik, aki az új lakások közül csemegézne, és garantáltan töri a fejét, mi kerül Budapesten egy négyzetméteren akár négymillió forintba.
Bajban a magyar e-kereskedelem, jönnek a régiós titánok, és nehéz olyan tempóban nőni, mint korábban a covid alatt. Akkor mégis, mi ez a webshop, ami tavaly meg tudta duplázni a forgalmát, nemrég pedig újabb márkát kebelezett be? Csereklei Zoltán sorozatvállalkozó ilyen-olyan formában, de nem először építi fel azt, amit most épp Pelenka.hu-nak hívnak, és ami ma már a legnagyobb teljesen magyar tulajdonban levő online FMCG-kereskedő.