Az elmúlt években rengeteget beszéltünk a digitalizációról, ugyanakkor a technológia fejlődésével óriásira nyílt a kapu a kiberbűnözők számára is, akik mind költség, mind tudás vonatkozásában nagyon olcsón és könnyen indíthatnak támadásokat. Wittinghoff Dániel és Nemes Máté, a Mastercard kiberbiztonsági szakértői szerint ez már önmagában problémát jelent, de úgy látják, az érintettek nagy része csak súlyos […]
Az elmúlt években rengeteget beszéltünk a digitalizációról, ugyanakkor a technológia fejlődésével óriásira nyílt a kapu a kiberbűnözők számára is, akik mind költség, mind tudás vonatkozásában nagyon olcsón és könnyen indíthatnak támadásokat. Wittinghoff Dániel és Nemes Máté, a Mastercard kiberbiztonsági szakértői szerint ez már önmagában problémát jelent, de úgy látják, az érintettek nagy része csak súlyos áldozatok árán veszi mindezt komolyan.
A digitalizáció már több évtizede velünk van, de csalásokról még csak a közelmúltban kezdtek el többet és hangosabban beszélni. Miért van ez?
Wittinghoff Dániel: Az ITU, az ENSZ telekommunikációs szervezete szerint a világjárvánnyal 1,1 milliárd felhasználó jelent meg az interneten, a szervezetek pedig szintén éveket léptek előre a digitalizációban – néhány hónap alatt. Ez az ugrásszerű fejlődés inkább technológiai és gazdsági szempontból volt jelentős, az új folyamatok és eszközök biztonságára kevés hangsúly esett. Emellett a kiberbűnözői oldal is sokat fejlődött: a mesterséges intelligencia megjelenésével sokkal lejjebb került az a tudásküszöb, amivel hatékony támadásokat lehet indítani, az ehhez szükséges adatbázisokat és szoftvereket pedig fillérekért szerzik be a dark weben.
Al Ghaoui Hesna író, újságíró kézírással szeret leginkább jegyzetelni, csakis olyan telefont használ, amihez érintőtoll is tartozik. Most megmutatja az általa leggyakrabban megnyitott alkalmazásokat, és ráadásul arról az appról is mesél, amelyiken ő is dolgozott.
Action for Happiness
Napi és heti tippeket ad, hogy jóllétünk érdekében milyen szokásokat iktassunk be vagy vizsgáljunk felül. Hasznos online tartalmakat is ajánl, de eseményeket, csatlakozásra érdemes helyi közösségeket is. Az Action for Happiness jótékonysági mozgalom szerint a boldogság definíciója, hogy jól érezzük magunkat az életünkben, és továbbra is így akarjuk érezni magunkat, boldogtalanság pedig az, amikor rosszul érezzük magunkat, és azt szeretnénk, ha a dolgok megváltoznának.
Snapseed
Rengeteget fotózok, a képeket általában ebben szerkesztem. A fényeken próbálok javítani, meg néha a kompozíción, bár nagyon szeretem a spontán elkapott pillanatokat, életképeket. Leggyakrabban a gyerekeimet fényképezem, de sosem posztolok róluk, íratlan szabály. Minden évben készítek fotókönyvet, a legjobb képek oda is bekerülnek, plusz rengeteg vászonkép is született már belőlük.
Matific
Matektanulást segítő app szép, színes-szagos grafikával. Ezerszer izgalmasabb a gyereknek, mint amikor mi ülünk le üres papírral, ceruzával, és kezdjük gyakorolni az összeadást-kivonást. Korosztály szerint egyre bonyolultabb feladatokat ad, végig játékba csomagolva. A nagyobbik lányom eleinte nem annyira lelkesedett érte, most már ő szokta mondani magától, hogy kicsit matekozna vele.
Audible
Rengeteg podcastot és hangoskönyvet hallgatok. Gyakran fordul elő, hogy olyan könyvet szeretnék beszerezni, ami itthon nem kapható, és sokáig tartana az angol verzióhoz hozzájutni. Használok Kindle-t is, de sokszor szívesebben hallgatom meg a könyveket. Előfizetőként minden hónapban két hangoskönyvet kapok ingyen, és nagyon jó a kínálat, bőven van miből választani.
Prezi
Sok előadást tartok, mindig Preziben készítem el őket. Szerkeszteni számítógépen szoktam, de praktikus, hogy a végeredmény a telefonomon is velem van. A mobilt ráadásul távirányítónak is lehet használni előadás közben. Sokan megijednek, hogy nem ppt-vel megyek előadni, aztán hamar rájönnek, hogy a Prezi-fájlokat ugyanolyan egyszerű letölteni és használni.
Magic Mitten
Amikor kitört a háború, Kaliforniában voltam, de szerettem volna segíteni a távolból is. Korábban már írtam két mesét, amelyek a félelmek feloldásában segítenek, most arra gondoltam, hogy az ukrán gyerekeknek is írnék egyet. Egy norvég pszichológussal fogtam össze, és az általunk írt történetet olyan szociális és érzelmi készségfejlesztő feladatokkal egészítettük ki, amelyek segíthetnek az átélt élmények feldolgozásában. A két főszereplő egy ukrán ikerpár, akikhez egy kismadár társul. Ha minden jól megy, októberben elérhető lesz, először angol és ukrán nyelven.
Milyen telefonod van? Samsung Note 10. Mennyi a képernyőidőd? 3 óra 50 perc körül naponta. Le vagy némítva? Csak nagyon ritkán, még éjszakára se szoktam. Milyen appokért fizetsz? Google Play, Youtube, Prezi, Audible, Magisto videószerkesztő, Matific (utóbbi kettőre csak időszakosan).
A családi vállalkozásoknak rendezett hagyományos Családi Gálánknak mindig különleges hangulata van. Régi kapcsolatok, generációs összefonódások, az egy cipőben járunk otthonos érzése a fehér abrosz fölött is. Ilyen volt az idei.
Infláció és jegybanki kamatok – a világgazdaság és a befektetők számára 2023 őszén ez a két legnagyobb kérdés. A covid okozta lezárások feloldása és a nyugaton a lakosságnak juttatott pénzügyi támogatások nyomán hirtelen árfelhajtó kereslet jött létre. Az árak több országban a béreket is elkezdték magukkal húzni, ami a jegybankok rettegett inflációs ár-bér spiráljához vezethet. A kamatemelések célja nem csupán a megtakarítások ösztönzése, hanem a gazdasági aktivitás […]
A Forbes.hu-n megjelent első revolutos, csalós cikkem óta egyre-másra sodorja elém az élet a károsultak eseteit. Bőven vannak már tanulságok, de az is egyre világosabb, hogy lehet bármekkora zseni valaki, akkor sincs igazán védve.
Aki olvasott már tőle valamit, egyetlen bekezdésből felismeri a stílusát. Jászberényi Sándor író, költő, haditudósító az utóbbi tizenöt év minden fegyveres konfliktusánál ott volt. Az ukrajnaihoz hasonlót még nem látott.