Elkészítette friss éves iparági riportját a Startup Hungary. Nézzük az elmúlt év legfontosabb trendjeit! Mi történt a magyar startupokkal?
2023 -ban – éves alapon – hatvan százalékkal kevesebb, összesen 65 millió euró áramlott magyar startupokhoz. A finanszírozási források elapadtak, a nagy állami és EU-s programok kifutottak, a piaci kamatok emelkedtek. Az érettebb cégek (scaleupok) korábban nagyobb befektetési köröket zártak, ők várhatóan a következő években mehetnek ki újra a piacra. A visszaesés mértéke így is hatalmas.
Azok a korai fázisú cégek, akik viszont így is tudtak tőkéhez jutni, jellemzően jó nevű külföldi vagy tapasztalt itthoni csapatoktól vontak be, nemzetközi standardokhoz igazodó feltételek mellett és kétszer annyi tőkét, mint tavaly. A scaleupok közül a legnagyobb kört a Commsignia zárta tizenötmillió dollárral.
A magyar cégek között továbbra is meghatározók a céges ügyfeleknek dolgozó szoftverszolgáltatók (B2B, Saas-modellben). A generatív AI feltörésével a mesterséges intelligencia népszerűsége tovább nőtt (26 százalékra) a vizsgált startupok körében. A másik népszerű vertikum a fintech és az oktatás volt (14-14 százalékkal).
Az okos gabonaszondától a malacszámlálón át a mézlaborig: az agrárszektorban dolgozók munkáját megkönnyítő innovatív eszközök és tudományos módszerek, amelyekkel akár a karosszékből is gazdálkodhatunk.
Mindent a malacokról – Pigbrother Sertéstelepek megfigyelése a távolból, a juhok, csirkék, marhák számának, súlyának, állapotának ellenőrzése, méhkaptárak és méhcsaládok egészségének és mozgásának felügyelete vagy éppen kávécseresznyék színárnyalatának elemzése digitális eszközök és mesterséges intelligencia segítségével. Nincs ebben már semmi futurisztikus, lassan az agrárszektor minden területére születik egy megoldás a hatékony, gazdaságos és gyors működés biztosítására. A PigBrother Kft. néhány éve jelentkezett első, az állatok gyors, élő számlálásának feladatát megoldó PigCounter nevű termékével.
Azóta bővült a portfóliójuk, ma már Agri Food AI név alatt egyesítik termékekeit. A PigBrotherrel a sertések súlyát mérik gépi tanulás és gépi látás ötvözésével, az Artemys a vadállomány megfigyelését segíti. A Beemap a méztermelés optimalizálását támogatja például azzal, hogy segíti a legjobb viráglegelők megtalálását, és csökkenti a növényvédőszer-maradványok kockázatát. Az Agri Food AI olyan hazai és külföldi cégekkel dolgozik együtt, mint a Tyson Foods, a LifeCorp és a Bonafarm.
Mint egy egyszerű hőmérőt – GrainMonitor Nem elég a gabonát betárolni, meg is kell őrizni a minőségét. Erre kínál megoldást a GrainMonitort kifejlesztő startup (a GrainMonitor Kft.). Ez egy vezeték nélküli szenzoregység, amiből a terménymennyiségtől és igénytől függően egyet vagy többet bele kell szúrni a gabonahalomba, mint egy egyszerű hőmérőt. A rendszer igényei és a riasztási faktorok megadása után egy mobilalkalmazással követhetők a raktárak információi, probléma felbukkanásakor itt jelenik meg a riasztás is. Minden szenzornak önálló feldolgozó és kommunikációs egysége van, az információt egyenként küldik el a GrainMonitor felhőalapú központjába.
A háromméteres egységeknek nincs szükségük áramforrásra, akár három évig is üzemelnek töltés nélkül. A nedvesedés, a páratartalom emelkedésének nyomon követésével és az időben történő közbeavatkozással megelőzhető a csírázás, a szemek összetapadása, a gombás fertőzés, a kártevők (például bogarak, lepkék, atkák) elszaporodása és a toxinszint emelkedése. A telefonos alkalmazás időben riaszt, hogy minden szükséges lépést meg lehessen tenni a termény megmentéséért.
A mézcukrozás és -melegítés ellen A mézhamisítás az egyik legelterjedtebb élelmiszer-hamisítási forma a világon, és ebben Magyarország mint az EU egyik legnagyobb méztermelője, különösen érintett. Az évi átlagosan húszezer tonnányi méz hamisításának több formája lehetséges, ezek közül leggyakoribb, hogy cukorszirupot kevernek a mézbe, vagy a méheket etethetik sziruppal a gyűjtési időszakban. Az idegen cukor kimutatása laboratóriumi körülmények között is bonyolult, és nincs egységesen elfogadott, teljesen megbízható módszer.
Ezt az igényt felismerve dolgoznak a Semmelweis Egyetem (SE) és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói egy új módszeren. Az a cél, hogy minél pontosabban mutassák ki a manipulálást, és igazolják a botanikai vagy földrajzi eredetet, a hamisítás vagy a méz túlmelegítésének tényét. A kutatásban azt vizsgálták, hogyan alkalmazható ebből a célból az elektronikus nyelv és a közeli infravörös spektroszkópia (NIRS).
Az eddigi kutatások jellemzően magasabb koncentrációk kimutatásával foglalkoztak, míg az SE és a MATE kutatásában három, öt és tíz százaléknyi cukorszirupot tartalmazó keverékek elkülöníthetőségét vizsgálták különböző (akác-, repce-, hárs-, napraforgó- és erdei) fajtamézeknél. A kutatók nagy pontossággal ki tudták szűrni a cukorszirupos keverékeket. Sőt nemcsak az idegen cukor jelenlétét, hanem a túlmelegítést is tetten érték.
A megbízható eredményekhez ugyanakkor robusztus adatbankra van szükség. Ha létrejön egy referencia-adatbank, a rendszer megtanulja a különbségeket, és még könnyebbé válhat a mézfajták azonosítása és a hamisítványok felismerése. A módszer gyakorlati alkalmazásához további kutatások szükségesek.
Okosbója vigyáz a halakra – Walise Nemcsak egy esetleges szennyezés, de az időjárás is okozhat tömeges halpusztulást az állóvizekben. Az állomány akár tizenöt százalékát érintő jelenség közvetlen oka az oxigénhiány, de az oxigénszint gyors intézkedéssel feljavítható. Az ilyen helyzetek korai felismerésére készítette el az ESH Kft. a Walise autonóm profilozó bóját, amit nemrég mutatott be a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Ma-Hal) és az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága.
A szerkezet a felszíni vizek teljes vízoszlopát vizsgálja centiméteres felbontásban. Energetikailag önellátó, akár az egész szezonban képes éjjel-nappal, emberi felügyelet nélkül működni. Jelez, riaszt, és ha kell, be is avatkozik, hiszen a rendszer beköthető a levegőztetés szabályozását végző berendezések vezérlésébe is. A kármegelőzés mellett segíti az eredményesebb és biztonságosabb halgazdálkodást. Tavaly több hazai tóban (például a Kis-Balatonban és a Velencei-tóban) is tesztelték a működését, idén már piacra is kerülhet.
Bő egy éve ugrottál ki huszonegy év multis csúcsmenedzserségből. Hogy élsz most?Mozgalmasan. Hosszú listám volt, hogy mi lesz a Mastercard után, na, ennek talán a harmada jött be, és annak, amit ma csinálok, a jó részét nem sejtettem. Mi volt a listádon?Hogy egy évig a világ nagy problémáin dolgozom ingyen és bérmentve (World Food Programme, World Vision), de ezek a projektjeim […]
Amióta létezik, nem kapott még akkora kihívót a magyar bankpiacon az OTP, mint amekkorára mellé dagasztották a Magyar Bankholdingot (MBH). Valóban komoly konkurens?
Gyengélkedő ipar, már az év elején elszálló költségvetési hiány, romló növekedési várakozások. Nem indult jól az év, de legalább magasabb szintre emelkedett a kormány és a jegybank vitája is, csak a 400-as forint ijesztő közelsége tekerte le a hangerőt. A Forbes negyedéves makrogazdasági jelentése.
Ha nem automatikusan a gyereked iskolájának vagy a közeli kutyamenhelynek adnád az adód egy százalékát, érdemes alaposabban körülnézni a civilek közt. Még jobb, ha nem csak az adóbevallás idején merül fel, hogy adakozz. Íme, tíz ügy és hozzájuk pár alapítvány, hogy könnyebb legyen választani.
Hámori Barbara megreformálta a magyar gyártású fikciós sorozatokat, milliókat ültet le a tévé elé, cége, a Scripted Productions milliárdos bevételt termel. A városi lány falusi sorozatokat ír és rendez, és most a game show-kban robbantana nagyot.