Nagyon komoly felfordulás, szokatlanul nagy pénztalicskázás várható jövő év elején a piacon, az inflációkövető állampapírból kizúduló több billió forint kereshet magának új helyet.
Soha nem látott pénzhegyek mozdulhatnak meg, és kereshetnek maguknak új helyet, miután az inflációkövető állampapír (PMÁP) kamatozása jövő év elején húsz százalék közeléből öt százalék alá zuhan. Ami egy cseppet se vonzó, hiszen a forintos lakossági állampapírok között a biztos sereghajtó pozíciót jelenti.
Mindez annak a következménye, hogy az elmúlt években átéltünk egy brutális inflációs megugrást, és volt egy állampapír, ami ezt követve fizetett, illetve fog fizetni kamatot. Már 2021 őszétől számos cikkben foglalkoztunk a Forbes.hu-n és itt a magazinban is azzal, hogy nagyon ritka lehetőség lesz az az évi negatív reálhozamok pótlására, hogy egy kockázatmentes állampapír gigantikus hozamot kínál a rá következő két évre. Az egyik legnépszerűbb, 2022 januárjában megjelent cikkünk címében benne volt a lényeg: két évre 35 százalékos hozam kockázatmentesen, ki tud ennél jobbat?
Meglepően lassan haraptak rá a lehetőségre a befektetők, tavasszal még elég lassan csordogáltak át a pénzek a tutiba, őszre aztán annyira beindult a verkli, hogy az állam meg is ijedt az egyre nagyobb állományra jutó kamatfizetési kötelezettségétől. 2023 novemberében egy mozdulattal kiherélték a papírt, elvették inflációkövető jellegét, onnantól nem lehetett 2024-re majdnem húsz százalékot fizető PMÁP-ot venni. Aki viszont időben beszállt, 2025 elején szembesül a dilemmával, hogy mit is csináljon a pénzével, miután leszüretelte a 35 százalékot.
Ha egy négyzetméter nem kerül legalább egymillió forintba, az már kimondottan olcsó a budapesti új építkezéseknél, de így is van rájuk kereslet. Térképen a legnagyobb projektek, főszerepben idén: Újbuda.
Mennyit számít pár hét. Nyáron még úgy tűnt, szokatlanul kicsi a kínálat a kereslethez képest, szeptember közepére megfordulni látszik a trend. Előkerült öt komolyabb projekt olyan nagy szereplőktől, mint a Biggeorge Property vagy a Cordia, és rögtön lett még ezer eladó új lakás a budapesti piacon, az addigi 6200-on felül (nyár végén ennyi nem kelt el az új fejlesztések majdnem húszezres teljes állományából). Persze ezek többségében még épülő, vagy még csak terveken látszó és nem azonnal költözhető lakások, de projektenként újabb 150, 200, 230 új lakást tesznek azok elé, akik ebben a kategóriában keresgélnek.
Ezek a friss építkezések tehát még nincsenek is rajta azon a térképen, amire idén is feltettük az ötven legnagyobb budapesti újlakás-projektet (ahogy ezt tavaly és két évvel ezelőtt is megtettük az Eltinga Budapesti Lakáspiaci Riportja alapján – ld. a következő oldalt!), de ha rajta lennének, csak ráerősítenének a szokásos gócpontokra: a XIII. és a XI. kerületbe kerülnének további pöttyök, és még néhány a III. kerület Dunához közel eső részére.
Merthogy változatlanul itt pörög legjobban a piac. Az utóbbi néhány hónapban különösen Újbuda volt népszerű, a főváros összes eladott új lakásának ötödét ez a kerület adta. „Az egyetemek közelsége miatt szeretik ezt a negyedet a befektetők is, a Biggeorge Property Újbuda Garden projektje például nagyot ment, és különösen a kis lakások fogytak jól” – mondja Sápi Zoltán, az Eltinga újlakás-piaci szakértője.
Ugyanebben a kerületben a Metrodom River I.-II. (a Metrodom fejlesztésében) is kapós volt, például azért, mert egyfajta miniváros. Óvodája és bölcsődéje van, a lakóparkon belüli közlekedést és parkolást csak a felszín alá engedik be – vagyis bár ránézésre egy a tucatnyi, 200–300 lakásos budapesti óriásprojekt közül, szolgáltatásaival ki tud tűnni.
Mert valamivel ki kell tűnni. Ez lehet a különleges elhelyezkedés is, mint amilyen a Dürer Parké – a Property Market olyan helyen, a Városliget tövében építkezik, ahol nincs a környéken hasonló méretű új beruházás. Vagy lehet az ár, még ha új lakásoknál úgy általában véve olcsóságról nehéz ma beszélni. Mindenesetre a X. kerületi Kincsem by Bayer I. (a Bayer Property fejlesztése) az olcsóbb új projektek közé tartozik, és sikeresen céloz meg egy befektetői közönséget.
A relatív olcsóság itt azt jelenti, hogy a budapesti új lakások mostani 1,53 milliós átlagos négyzetméteráránál lényegesen kevesebbért lehet itt lakást venni, inkább az egymilliós küszöböt súrolják az árak – persze felülről. Csak érdekesség, hogy ugyanez a beruházó a főváros egyik legdrágább lakóprojektjét is építi, sőt már be is fejezte az Andrássy úton, ott egész mások a léptékek.
Soroksár is elesett Mennyit számít három év. Érdekes ránézni a kerületi újlakásárakra 2022, 2023 és 2024 őszén, amikor is úgy általában a lakáspiac nem volt kirobbanó formában. Elvonták a fókuszt és a tőkét a kockázat nélkül is bomba hozamokat adó alternatív befektetések, de mivel az építőanyag és a munkaerő közben rendesen megdrágult, az új lakások ára se tudott szinten maradni. Három kerület van, ahol az átlagárak nem, vagy alig nőttek (X., XX. és XVI.), miközben már nincs olyan része a városnak (Soroksár is elesett), ahol ne kúsztak volna egymillió forint fölé négyzetméterenként.
Három másik kerületben (I., II., XII.) viszont már az átlagár is majdnem eléri a hárommillió forintot, ha új építésről van szó, ami azt jelenti, hogy három év alatt egyetlen négyzetméter átlagosan 600–800 ezer forinttal lett drágább. A kerületi ugrásokat persze nagyban befolyásolja, hogy mennyi új építés zajlik. Ahol kicsi a kínálat, ott egy-egy projekt könnyen le- vagy felhúzhatja az átlagot. „A XII. kerületben például tavaly az olcsóbb Királyhágó Residence dominálta a kínálatot, most a drágább, de prémium lokációjú Árnyas Villapark” – magyarázza Sápi Zoltán, miért is volt 27 százalékos növekedés.
Most frissen pedig a piaci élénkülés is mozgatta az árakat, az elmúlt pár hónapban már merészebben kezdték átárazni a kínálatot a fejlesztők. A legtöbb lakás ára 2,5–5 millió forinttal lett drágább tavasztól őszig, de olyan is van (több mint száz), amelyiknek több mint tízmillió forinttal szaladt meg az ára. Az irány most aligha fordul meg, amint érzik a beruházók, hogy jönnek a vevők, rögtön vastagabban fog a ceruzájuk.
Az 50 LEGNAGYOBB ÚJLAKÁS-FEJLESZTÉS BUDAPESTEN (PROJEKT NEVE / BERUHÁZÓ / LAKÁSOK SZÁMA)
Ilyet se nagyon csinálunk, nulladik nappal indult a Forbes Makers Day a MOMkultban. Két nap, két színpad, közel 1800 vendég, aktivitások, workshopok: így startolt el év végi rendezvényszezonunk.
Az első magyar bitconváltót elindító MrCoin és az első magyar bitcoin ATM-et beüzemelő Shinrai alapítója három éve Balin él. Debreczeni Barnabás huszonöt év után kiszállt a mókuskerékből, startupozni már biztosan nem menne vissza.
Idén is fehér abrosz mellett gáláztunk neves magyar családi vállalatok tulajdonosaival, hallgattunk színpadi beszélgetést hosszú, derűs életről és pénzügyi sikerekről, meg persze koccintottunk új generációkra, üzleti összefonódásokra, örökségekre.
A K&H idén kilencedik alkalommal díjazta azokat a hazai családi vállalatokat, amelyek üzleti magatartása, szemlélete iránymutató, valamint követendő példa lehet mások számára is. A K&H családi vállalatok kiválósági díjban ismét azok a cégek részesülhettek, akik a kategóriájukban kimagasló eredményt értek el. A K&H mindig is fontosnak tartotta a szoros partnerséget a családi vállalkozásokkal, amelyek a […]
Van két varázsszó, amivel a semmi közepén a luxus luxusába jutsz, ahol aztán nincs más dolgod, mint hagynod, hogy elvarázsoljon a minden. Pár nap a Seychelle-szigeteki lapos Plattén, ahol a recepciós elejtette a füzetét, a diónyi rákok eliszkoltak előlünk, és időnként több száz teknős bukkan fel a tojásaival.