Szétrobbant fej, lebénult nyelv, zsibbadt agy – a hongkongi étteremben minden a csiliről szól, és ez jó. Miután túl van az első sokkon a vendégek szervezete.
Elégedetten nyugtázom, amikor a kedves séf, Theign Phan részletesen elmeséli, hogy mennyire téves sztereotípia a szecsuáni konyháról, hogy abban a csípős ízek dominálnak. Állítása szerint szó sincs nyelvleégetésről, órákig lángoló ajkakról, soha véget nem érő csuklásról, izzadásról, vörösödésről és sápadásról, hiszen ez az egyensúlyról, a bizsergésről, az alapanyagokról, a színekről szól.
Egy ponton túl nem tudtam tovább követni nagyívű gondolatmenetét, addigra már gyanútlanul bevettem a számba az első falatot, és szétrobbant a fejem, lebénult a nyelvem, elzsibbadt az agyam, lángolt az arcom. Közben igyekeztem megértően mosolyogva bólogatni. Na, meg kiérezni a finom egyensúlyt, amit a számban felrobbanó atombomba (állítólag) képvisel. Ha nem is sikerült teljesen, de „minek mentem oda”, vállalom érte a felelősséget. Vállaltam, és izzadtam is rendesen, ahogy azok teszik, akiknek fogalmuk sincs egyensúlyról, meg borzalmas, szégyellnivaló előítéletekről.
Aztán csak eljött az étkezésnek az a pontja, amikor a fogások sora egyszer csak összeállt valami egészen mássá. Ugyan az első tíz fogáshoz nagyjából annyi csilit használtak fel, mint a magyarországi csilifarm egész termése (ki számolja?), az első detonáció elmúltával végre kezdek más ízeket, sőt egyfajta eufóriát érezni.
Ha egy négyzetméter nem kerül legalább egymillió forintba, az már kimondottan olcsó a budapesti új építkezéseknél, de így is van rájuk kereslet. Térképen a legnagyobb projektek, főszerepben idén: Újbuda.
Mennyit számít pár hét. Nyáron még úgy tűnt, szokatlanul kicsi a kínálat a kereslethez képest, szeptember közepére megfordulni látszik a trend. Előkerült öt komolyabb projekt olyan nagy szereplőktől, mint a Biggeorge Property vagy a Cordia, és rögtön lett még ezer eladó új lakás a budapesti piacon, az addigi 6200-on felül (nyár végén ennyi nem kelt el az új fejlesztések majdnem húszezres teljes állományából). Persze ezek többségében még épülő, vagy még csak terveken látszó és nem azonnal költözhető lakások, de projektenként újabb 150, 200, 230 új lakást tesznek azok elé, akik ebben a kategóriában keresgélnek.
Ezek a friss építkezések tehát még nincsenek is rajta azon a térképen, amire idén is feltettük az ötven legnagyobb budapesti újlakás-projektet (ahogy ezt tavaly és két évvel ezelőtt is megtettük az Eltinga Budapesti Lakáspiaci Riportja alapján – ld. a következő oldalt!), de ha rajta lennének, csak ráerősítenének a szokásos gócpontokra: a XIII. és a XI. kerületbe kerülnének további pöttyök, és még néhány a III. kerület Dunához közel eső részére.
Merthogy változatlanul itt pörög legjobban a piac. Az utóbbi néhány hónapban különösen Újbuda volt népszerű, a főváros összes eladott új lakásának ötödét ez a kerület adta. „Az egyetemek közelsége miatt szeretik ezt a negyedet a befektetők is, a Biggeorge Property Újbuda Garden projektje például nagyot ment, és különösen a kis lakások fogytak jól” – mondja Sápi Zoltán, az Eltinga újlakás-piaci szakértője.
Ugyanebben a kerületben a Metrodom River I.-II. (a Metrodom fejlesztésében) is kapós volt, például azért, mert egyfajta miniváros. Óvodája és bölcsődéje van, a lakóparkon belüli közlekedést és parkolást csak a felszín alá engedik be – vagyis bár ránézésre egy a tucatnyi, 200–300 lakásos budapesti óriásprojekt közül, szolgáltatásaival ki tud tűnni.
Mert valamivel ki kell tűnni. Ez lehet a különleges elhelyezkedés is, mint amilyen a Dürer Parké – a Property Market olyan helyen, a Városliget tövében építkezik, ahol nincs a környéken hasonló méretű új beruházás. Vagy lehet az ár, még ha új lakásoknál úgy általában véve olcsóságról nehéz ma beszélni. Mindenesetre a X. kerületi Kincsem by Bayer I. (a Bayer Property fejlesztése) az olcsóbb új projektek közé tartozik, és sikeresen céloz meg egy befektetői közönséget.
A relatív olcsóság itt azt jelenti, hogy a budapesti új lakások mostani 1,53 milliós átlagos négyzetméteráránál lényegesen kevesebbért lehet itt lakást venni, inkább az egymilliós küszöböt súrolják az árak – persze felülről. Csak érdekesség, hogy ugyanez a beruházó a főváros egyik legdrágább lakóprojektjét is építi, sőt már be is fejezte az Andrássy úton, ott egész mások a léptékek.
Soroksár is elesett Mennyit számít három év. Érdekes ránézni a kerületi újlakásárakra 2022, 2023 és 2024 őszén, amikor is úgy általában a lakáspiac nem volt kirobbanó formában. Elvonták a fókuszt és a tőkét a kockázat nélkül is bomba hozamokat adó alternatív befektetések, de mivel az építőanyag és a munkaerő közben rendesen megdrágult, az új lakások ára se tudott szinten maradni. Három kerület van, ahol az átlagárak nem, vagy alig nőttek (X., XX. és XVI.), miközben már nincs olyan része a városnak (Soroksár is elesett), ahol ne kúsztak volna egymillió forint fölé négyzetméterenként.
Három másik kerületben (I., II., XII.) viszont már az átlagár is majdnem eléri a hárommillió forintot, ha új építésről van szó, ami azt jelenti, hogy három év alatt egyetlen négyzetméter átlagosan 600–800 ezer forinttal lett drágább. A kerületi ugrásokat persze nagyban befolyásolja, hogy mennyi új építés zajlik. Ahol kicsi a kínálat, ott egy-egy projekt könnyen le- vagy felhúzhatja az átlagot. „A XII. kerületben például tavaly az olcsóbb Királyhágó Residence dominálta a kínálatot, most a drágább, de prémium lokációjú Árnyas Villapark” – magyarázza Sápi Zoltán, miért is volt 27 százalékos növekedés.
Most frissen pedig a piaci élénkülés is mozgatta az árakat, az elmúlt pár hónapban már merészebben kezdték átárazni a kínálatot a fejlesztők. A legtöbb lakás ára 2,5–5 millió forinttal lett drágább tavasztól őszig, de olyan is van (több mint száz), amelyiknek több mint tízmillió forinttal szaladt meg az ára. Az irány most aligha fordul meg, amint érzik a beruházók, hogy jönnek a vevők, rögtön vastagabban fog a ceruzájuk.
Az 50 LEGNAGYOBB ÚJLAKÁS-FEJLESZTÉS BUDAPESTEN (PROJEKT NEVE / BERUHÁZÓ / LAKÁSOK SZÁMA)
Írta: Nagy Szabolcs Szerintünk menned kéne. Ezt nem tudod megugrani.” Ezekkel a szavakkal végződött az első startuprodeóm. A Tresorit alapítói, vezetői ültek velem egy kis tárgyalóban az első rendes irodánkban. Pár évvel a később sikeresen exitáló kiberbiztonsági startup indulása után voltunk, épp erősen küzdöttünk azért, hogy minél több üzleti ügyfélnek értékesítsünk. Ez történetesen nekem mint marketingvezetőnek lett volna […]
Nem vagy tankönyvi portfóliómenedzser. Nem óvatoskodsz, provokatív szövegeid vannak a Holdblogon vagy a Hold After Hours podcastban. Szándékos?Ezt részben a tánc hozta. Minden előadás egy fellépés, egy Powerpoint-prezinek, pláne egy podcastnek szórakoztatónak kell lennie, és az majd mellesleg lejön, hogy okos vagy, vagy sem. Sokáig én is olyan voltam, mint amilyen kép él a pénzügyi szektorról, de ezt […]
A K&H idén kilencedik alkalommal díjazta azokat a hazai családi vállalatokat, amelyek üzleti magatartása, szemlélete iránymutató, valamint követendő példa lehet mások számára is. A K&H családi vállalatok kiválósági díjban ismét azok a cégek részesülhettek, akik a kategóriájukban kimagasló eredményt értek el. A K&H mindig is fontosnak tartotta a szoros partnerséget a családi vállalkozásokkal, amelyek a […]
Nagyon komoly felfordulás, szokatlanul nagy pénztalicskázás várható jövő év elején a piacon, az inflációkövető állampapírból kizúduló több billió forint kereshet magának új helyet.
Vannak ösztönösen jól eltalált márkanevek. A 30-as nyugdíjas ilyen volt. Kit ne érdekelne, hogyan lehet már harmincas éveidre annyi pénzt keresni, hogy megélj a kamataiból. Tele voltak az előadótermek, kattintották a cikkeket. Engem is magával ragadt ez a tudatosság és célra tartás, de mindig érdekelt, vajon mi lesz a harmincas nyugdíjassal a negyvenes éveire. Takács Szabolcs eltűnt a nyilvánosság elől, azt […]