Amikor rácsodálkoznak a világra,akkor kell ott lennünk

„Ha egy mai gyereket beletennénk a szüleik vagy a nagyszüleik gyerekkori családjába, biztosan problémásnak számítana idegrendszerileg bizonytalan működése miatt” – mondja Gyarmathy Éva klinikai és neveléslélektani szakpszichológus. Évtizedek óta foglalkozik eltérő idegrendszeri fejlődésű gyermekekkel, azt mondja, az atipikus fejlődés oka elsősorban a környezetszennyezés – és ezt már számos kutatás bebizonyította. Például az, hogy a mikroműanyagokkal már az anyaméhben találkozik egy magzat, vagy itt vannak a bélflóra változásai, a vírusok idegrendszeri hatása, no, meg a technológiai fejlődés.


Gyarmathy Éva szerint természetes, hogy korábban más volt a nevelési stílus, mert más volt az információs közeg is. Alapvető biológiánk, fiziológiánk és lelkünk összeköti a generációkat, mert érzelmi szinten az ember semmit sem változott, csak már más környezetben nevelkedik. Bár egy mai gyerek érzékenyebb idegrendszerrel születik, de a működési mód, az érzelmi hajtóerők nem változtak.


Abban, ahogyan a gyerekek magukat látják, nagy szerepe van a „családi tükörnek”. Ez azonban most hirtelen homályos lett, akkorát változott a világ. A szakember szerint az sem jó, ha „velem is ez volt, mégis ember lettem” felkiáltással semmin sem akarunk változtatni, de az sem, ha minden korábbi módszert eldobunk.