Nehéz ügy, mindegy, melyik korba születsz bele. Korábbi Forbes-címlaposainknak – két boomernek,
négy X-nek és három Z-nek – is kellett vagy kell majd hozzá hitel, szülői támogatás, néha szerencse.
Kilencen osztják meg történetüket a 70-es, 90-es, 2000-es és 2020-as évekből. Jól látszik egy kezdő vállalkozó tipikus dilemmája is: lakást vegyen, vagy céget indítson.
Jaksity György közgazdász, vállalkozó, alapító tulajdonos; Concorde Mikor? 26 évesen, 1993-ban „Viszonylag fiatalon, huszonhárom éves egyetemistaként lettem családalapító, és a feleségem 1+2 félszobás lakásában költöztünk össze. Nekem is volt lakásom, egy távolabbi rokonunkkal kötött járadékfizetési szerződés révén lett az enyém először tanácsi lakásként, majd a rendszerváltás után, a tanácsi lakások felajánlásakor megvettük a tulajdonjogot is. A rendszerváltás előtt a szocialista állam sokféle módon támogatta a fiatal családok lakáshoz jutását, ahogy sok más dolgot is, hiszen a fizetések alacsonyak voltak. De nem volt kétszintű bankrendszer, jelzáloghitelezés, sőt lényegében semmilyen hitelezés, ezt pótolta a tanácsi lakásrendszer.
A járadékfizetési konstrukciót én találtam ki egy ügyvéd ismerősömmel, és én is fizettem, mert az egyetem mellett már dolgoztam a tőzsde újraalapításán és befektetési cégeknél is, valamint tolmácsként és idegenvezetőként. Édesanyám az idős hölgy gondozását vállalta magára. A lakásra nekem nem volt szükségem, így miután megörököltük, és tulajdonjogot szereztünk, eladtuk, a húgom abból vette első lakását a szüleim segítségével, én meg a Concorde alapításába fektettem az egészet 1993-ban.”
Könnyebb vagy nehezebb ma lakáshoz jutni, mint neked volt? „Ma is ad a fiataloknak az állam sokféle kedvezményt: alacsony kamatozású lakáshitel, dotált megtakarítási formák (babakötvény), támogatások (CSOK), adókedvezmények révén. A lakáshoz jutás esélye azonban nemhogy nem javul, hanem romlik. Az egyik gond az, hogy a politikailag motivált, hullámokban érkező programok először mindig a keresletet és az árakat hajtják fel, csak utána alkalmazkodik az amúgy elég gyenge színvonalú kínálat, így azokkal szúrnak ki leginkább, akiknek kedvezni akarnak.
Az egyetem nem látta meg a fantáziát Divós Ferenc műszerében, az erdészek pedig eleinte kétkedéssel figyelték a fákat méregető fiatal fizikust. A Fakopp viszont bizonyította, hogy életet menthet, mivel időben diagnosztizálni tudja, ha egy fa beteg, és a város közepén kidőlni készül. Ma már világsiker, a családi cégben pedig megjelent a második generáció.
A kanyarban az autó megcsúszott a rossz úton, és fejre állt. A totálkárosra tört kocsit a Divós család legidősebb fia vezette friss jogosítvánnyal. A balesethez az egyik testvére, György ért oda először, és amikor megkérdezte a bátyját, hogy jól van-e, az legyintett, hogy minden rendben. Ebben a pillanatban kezdett folyni a vér a kezéből, amit a roncsból kikászálódás közben elvágott egy üvegszilánk. Most már talán mindegy is, hogy a családi autó összetörése felett érzett lelkiismeret-furdalás vagy szimplán az érdeklődés miatt, de később megírta azt a programot a családi vállalkozásnak, amit a Fakopp máig használ.
„Ezzel akkora értéket tett be a cégbe, hogy a balesettel okozott kár sokszorosan megtérült” – mondja az apa, Divós Ferenc, miután a Fakopp nevű műszerrel megmérjük a soproni Erzsébet kert mammutfenyőjét. A fa kiváló egészségnek örvend, és hogy ezt roncsolásmentes vizsgálattal meg lehet állapítani, Ferenc munkájának az érdeme.
A Fakopp favizsgáló műszerrel képet kaphatunk egy fa állapotáról. Pontosan megmutatja, van-e belül korhadás vagy bármi más probléma. A klasszikus módszerrel szemben, amikor belefúrnak a fába, a Fakopp nem jár roncsolással. Egy gerendánál ez mindegy, de az élő fánál a fúrás veszélyekkel járhat. Ugyanis a fa védekezik, kiépíti a védekezési zónát a korhadás körül, hogy a gombafonalak onnan ne tudjanak áthatolni az egészséges részre. Ha ezt átfúrjuk, bármilyen kicsi is a lyuk, kaput nyitunk a gombának, és rontunk a helyzeten.
Ezzel szemben a Fakoppnál érzékelőket ütnek be egy-két centi mélyen a fa törzsébe, és ezeket kopogtatva mérik a hang terjedését, a szoftver az adatok alapján feltérképezi a fa teljes keresztmetszetét. Erre az erdészeknek és a favizsgálóknak van leginkább szükségük, utóbbiak mérik fel például a városok és közparkok fáinak állapotát.
„Egy fával kapcsolatos döntés nagyon sokrétű, összetett dolog. Ismerni kell a talaj működését, a talajban lakó élőlényeket, a fa károsítóit, a rovarokat, a gombákat, a fa mechanikáját, az áramlástant, a biológiáját és így tovább. A képzett erdészek és favizsgálók szemrevételezéssel egy százalék alatti tévedéssel meg tudják határozni a fa állapotát” – magyarázza Ferenc a favizsgálók munkáját. Ha viszont ezen emberélet múlik, egy százalék is sok, ezért amikor egy felmerülő kérdéshez a szemrevételezés nem elég, előkerül a Fakopp.
Az atomerőműtől a soproni erdőkig Ferenc 1983-ban mint fizikus diplomázott Debrecenben, a nukleáris kutatás magyarországi központjában. Akkor a képzésnek fontos része volt, hogy ha mérni akart, a mérőműszert is el kellett készítenie hozzá, ugyanis a COCOM-lista miatt az atomkutatáshoz szükséges eszközökhöz nem lehetett hozzáférni. Ezért az egyetem mellett lévő Atommagkutatónál villamosmérnökök támogatták a fizikusokat, az ebben a korszakban született eszközök közül számos most is a piacon van.
Ferenc az egyetem után Paksra került, éppen, amikor az atomtudomány kiemelt és izgalmas terület volt. A csernobili katasztrófa idején járunk, és a paksi környezetellenőrző rendszer elsőként jelezte az országban, hogy megemelkedett a sugárszint. Sorban ültek össze a válságstábok, Ferencet például az egyik reggel egy hatalmas kupac föld várta a sugárvédelem irodájában.
Egy ellenőrzésnél ugyanis a gamma-spektrométerrel erősen sugárzó területet találtak, kiásták hát, és bevitték az irodába. Az ő feladata volt a halom átválogatása, míg a végén pedig meglett a csernobili reaktor forró zónájából származó apró szemcse. Ez a mikroszkóppal látható darab elmesélt nekik mindent a katasztrófáról, a reaktor leállásának időpontjától a láncreakció típusáig.
Ebben a mozgalmas időszakban a paksi reaktortartály vizsgálata volt a munkája, sokat tanult a roncsolásmentes és az akusztikus módszerekről, és kinyílt előtte a világ. Megtanult angolul, hogy együtt dolgozhasson a Nemzetközi Atomenergetikai Ügynökség kirendelt felügyelőbizottságával, közben amerikai, angol és finn szakemberekkel ismerkedett meg. Mire a program véget ért, hatvan évre előre pontos információkkal rendelkezett a reaktortartály állapotáról. Ezután került a soproni Erdészeti és Faipari Egyetemre, és kiderült, hogy Pakson megszerzett tudása más területen is kamatoztatható.
Azt mondd meg nekem, hogy élő fára működik-e 1991-ben ösztöndíjjal kijutott az Egyesült Államokba öt hétre, ott találkozott először egy Fakopphoz hasonló megoldással, amivel a fából készült szerkezeteket vizsgálták és mérték. Nagyon leegyszerűsítve arról volt szó, hogy ha egy gerendában gyorsabban terjed a hang, akkor nagyobb a szilárdsága, tehát több terhet lehet rábízni, így optimalizálni lehet a szerkezetet, illetve állapotfelmérésre is használható.
Itthon bemutatta elképzelését, de az Amerikában látott eszköz beszerzése túlmutatott az egyetem lehetőségein. Nem volt más hátra, visszafejtették a működési elvet, az egyetemen és a Pakson megszerzett tapasztalatokat felhasználva kollégáival megépítette a saját változatát. Büszkén mutogatta mindenkinek, de igen visszafogott érdeklődés mutatkozott iránta. Csak a véletlennek köszönhetően nem merült feledésbe. Egy erdőmérnök kollégája, Mészáros Károly beugrott a laborba, és félvállról rákérdezett, mi az a műszer. Ferenc lelkesen elkezdte magyarázni, amire az erdész legyintett: „Azt mondd meg nekem, hogy élő fára működik-e!.” Másnap már korán reggel a közeli erdőben vizsgálták a fákat. Az erdész a klasszikus módszerrel, az erre használt fúrójával, Ferenc roncsolásmentes módszerével, az új műszerrel kopogtatva. Az eredményeket összevetették, és egyből mentek a dékánhoz a felfedezéssel.
„Jó szerencsét kívánt nekünk, ez a bányász- és erdészköszönés most is dívik még az egyetemen. Azt mondta, csináljunk vele, amit akarunk, az egyetem nem tud ezzel foglalkozni” – emlékszik vissza Ferenc a dékán reakciójára. Úgyhogy összedobták a tőkéjüket, és belevágtak, Mészáros Károly bt.-je intézte a forgalmazást, Ferenc egyéni vállalkozóként a gyártást. Még abban az évben eladtak néhány darabot, de az áttörés egy évvel később, 1994-ben jött el.
Az egyetemet felkérték a győri strand fáinak vizsgálatára. Rutinmunka volt a szezon végén, több mint száz fát kellett felmérniük, biztonságosak-e. Az egyik tapasztalt erdész, Kocsó Mihály leplezetlen szkepticizmussal figyelte a fiatal fizikust, ahogyan a műszereivel próbál versenyre kelni az ő több évtizedes tudásával. Ferenc ahányszor közelített egy fához, az erdész már messziről mondta, hogy milyen a fa egészsége, a mérések pedig igazolták a diagnózist.
Egy hatalmas jegenyenyárhoz érve is szólt, hogy az a fa jó lesz, Ferenc pedig ekkor már kedvtelenül végezte a mérést. Aztán jelezte, hogy ez a fa nem rossz, hanem egyenesen katasztrofális. Az erdész legyintett, hogy „fiatal vagy még”, és ment is volna tovább a következő fához. Ám történt valami. Megállt, és visszafordult a jegenyéhez. „Körbement a fa körül, de még mindig nem látott semmit. Aztán észrevett a fa tövében a kérgen egy pici kis barna foltot” – idézi fel Ferenc a sorsfordító pillanatot.
A tapasztalt erdész elkérte a kopogtatáshoz használt kalapácsot. Az ütéstől a fa azonnal beszakadt, hatalmas üreg nyílt meg előttük. Amikor kivágták a fát, kiderült, hogy körülbelül két centi élő rész volt kívül, a közepe viszont teljesen üreges volt. A bejáratnál álló fa kifejezetten veszélyes volt, nagy bajt okozhatott volna. Ez a favizsgálás nyitott kaput Ferencnek és a Fakoppnak, hogy fizikus létére betörjön az erdészek és a faápolók zárt világába.
Fakopogtatás a világ körül A műszert harminc éve tökéletesítik és fejlesztik a visszajelzések alapján. Ez a hozzáállás a termék egészére kiterjed, például miután Krakkóban beázott egy favizsgáló pincéje, a Fakoppok dobozát vízhatlan műanyagra cserélték. Ferenc személyisége és a Fakopp hatékonysága mellett ez a termékfókuszú gondolkodás a magyarázata, hogy az ügyfelei rajongással vegyes tisztelettel emlegetik.
Nyerges Márton favizsgáló leginkább városi faápolásnál használja a Fakoppot, azt mondja, ilyenkor sokkal nagyobb a felelősség, hiszen egy rossz állapotú fa lakott területen súlyos károkat tud okozni. (Bubnó Márk zenésszel alapított vállalkozásáról, a Fakultúráról lásd: Forbes, 2024/6.) Ismeri a konkurens eszközöket, de a Fakoppot tartja a legjobbnak. Nincs vele macera, egyszerűen kezelhető, a mérések eredményét egyértelműen jeleníti meg, ami megkönnyíti a jelentést is a megrendelőnek. Gyorsan és egyszerűen használható, a kezeléséhez nincs szükség hosszú tanulási folyamatra. Nem olcsó, a sokcsatornás ArborSonic műszer ára négymillió forintról indul, a szoftver viszont ingyenes, nincs havidíj, és rendszeresen frissül. Vitán felül megéri, egy életre szól, és nincs igazán jó alternatívája.
A külföldi terjeszkedés 1995-ben indult el, amikor Ferenc ösztöndíjjal egy japán erdészeti és faipari kutatóintézetbe látogatott, és a csomagjai közé keveredett egy Fakopp is. Méréseinek pontossága lenyűgözte a japánokat, a szigetországban azóta is jól fogy a Fakopp, évente tizenöt–húsz darab máig gazdára talál.
Ezekben az években futott fel az amerikai kapcsolat is. A tesztre kiküldött műszert nem fahibák keresésére használták, hanem szilárdságot mértek vele, megjósolva, hogy milyen minőségű gerenda lesz az adott fából. Miután a bekért és letesztelt műszerek közül a Fakopp adta a legpontosabb eredményt, az amerikai piac is megnyílt. Mostanra a műszer meghódította a világot, Európán kívül húsz országba szállítanak, az árbevétel 95 százaléka exportból származik.
Évről évre változik, hol a legnagyobb a kereslet, volt, hogy Olaszországban vagy Lengyelországban bonyolították a legnagyobb forgalmat, most éppen Kína szippantja fel a legtöbb műszert. Ezt a piacot is egy különleges és emlékezetes mérés nyitotta meg: Pekingben a Nyári Palota egyik épületének öreg faszerkezetét vizsgálva mutatták be a Fakopp tudását.
Amikor a mellékállás túlnövi a főállást Kezdetben a Fakopp szerény keresetkiegészítés volt, és mivel az egyetemi fizetés adta a család megélhetését, a cégből egy fillért sem vettek ki, minden bevételt visszaforgattak. Munka viszont bőven volt vele, de ahányszor az éjszaka közepén megjött a fax Japánból egy új rendeléssel, nagyon örültek. Ferenc fiai úgy emlékeznek vissza erre az időszakra, hogy kamaszkorukban amikor ők lefeküdtek, a szülők még dolgoztak, amikor reggel keltek, már dolgoztak.
Bár a törvények és az egyetemi szabályok szerint a két tevékenység megfért egymás mellett, mindig ott lógott a levegőben, hogy ezt a lehetőséget német mintára itthon is lezárják. Ezért alapítottak egy bt.-t, amiben Ferenc felesége, Mónika lett az ügyvezető és a beltag, a cégben a logisztikáért és a pénzügyekért felel.
Hét éve érték el azt a pontot, amikor már nem lehetett mellékállásban csinálni, és Ferenc a vállalkozás mellett döntött. Noha a céget az induláskor a kényszer vitte az élő fák vizsgálata felé, mert ott volt kereslet erre a tudásra, Divós Ferenc egyáltalán nem bánja, hogy így alakult. „A favizsgálók és az erdészek igen-igen jó partnerek – mondja ügyfeleiről. – Akik a természetben élnek, mozognak, dolgoznak, mindig kiegyensúlyozottak és boldogok.”
Mostanra nemcsak a fatörzs, hanem a gyökérzet vizsgálatára is van eszközük. Ez például építkezéseknél érdekes, amikor nyomvonalat kell keresni egy csatornának, vagy útépítésnél alapozni kell, és éppen van a nyomvonal környékén védett fa, aminek nem szabad bántani a gyökérzetét. Ezt alárendelt alkalmazásnak nevezik, mert ezzel a gyökérzet állapotáról nem kapnak információt, csupán annyit tudnak megmondani, hogy meddig terjed. Ez is ugyanazon az elven működik, mint a Fakopp, az elektronika is ugyanaz, de a fán bevitt koppintásokat egy talajszondán mérik. „A geofizikától is sokat tanultunk” – mosolyog Ferenc.
Ha te is jössz, jövök én is Jelenleg tíz főt foglalkoztatnak, és a teljes fejlesztés és az összeszerelés házon belülre került, kizárólag a fém alkatrészek forgácsolása és felületkezelése, valamint az elektronika gyártása zajlik külsős partnernél, de a szoftver fejlesztését és az áramkörök tervezését maguk végzik. Ez a törekvés öt éve indult, amikor a három Divós fiúból kettő beszállt a családi üzletbe.
A legidősebb fiú, akinek az autóbalesetével indult a szoftverfejlesztés, programozó Angliában, és egyelőre nem tervezi a hazaköltözést. Két öccse, György és Gábor viszik tovább az örökséget. György programozó, Gábor közgazdász, és egyedül egyikük sem akarta átvenni a céget, de együtt, „ha te is jössz, jövök én is” alapon örömmel vágtak bele. Az első időszak a tanulásé volt, ekkor látták be, mennyire kulcsfontosságú, hogy a Fakopphoz tartozó tudás a kezükben legyen. „Ha külsős készít nekünk tervet, és eltűnik, nagyon rossz pozícióba kerülünk. Most viszont minden nálunk van, ha bármi probléma merül fel, azonnal tudjuk, mit kell fejleszteni” – mondja Divós György.
Évente körülbelül kétszáz műszert adnak el, szűk piacon működnek, de élvezik az együttműködést a faápolókkal. Mindössze két konkurensük van, két német cég, senki más nem foglalkozik ezzel. Éppen ezért a másolás nem akkora veszély ebben a szakmában, ráadásul a Fakopp érzékelőjét nagyon nehéz leutánozni. Tudnak róla, hogy már próbálkoztak vele, de nem sikerült. Arra is volt már példa, hogy valaki a Fakoppot átcímkézve próbálta saját innovációként bemutatni, de gyártani már nem voltak képesek.
A faápolókhoz befutó nagy megrendeléseknél ma már szokás, hogy egy-egy önkormányzat az adott park kétszázötven fájáról fakoppos vizsgálatot kér. Divós Ferenc ilyenkor csak a fejét ingatja: örül, hogy ismerik és elismerik a műszerét, de minden egyes fa vizsgálatát feleslegesnek és pazarlónak tartja. Műszerei nem helyettesítik a faápolók és erdészek a tudását és tapasztalatait. „Sok fánál merül fel kérdés, nem szabad elpocsékolni az időt, pénzt és erőt a felesleges vizsgálatokra. Ha a vizuális jegyek és a fa testbeszéde alapján tudja, hogy egészséges, ne küzdjön ezzel. Ha kételyek merülnek fel, akkor viszont kerüljön elő a Fakopp.”
Fakopp Enterprise Bt. Alapítás: 2005 Tulajdonosok: Divósné Ther Mónika, Divós Ferenc Árbevétel (millió forint) 2022 337,2 2023 355,4 2024 400 felett (becslés) Adózott eredmény (millió forint) 2022 125,4 2023 125,9 2024 N. A. Forrás: Opten, cégközlés
Aki a felívelő ágon éli az életét, annak az a természetes, hogy a gyerekeire még jobb élet vár. A hanyatlás szakaszában az, hogy a szülők éltek teljesebb életet. De mi történik az átmeneti generációval, azaz a mai gyerekekkel és fiatalokkal? Stumpf-Biró Balázs összeomlás-kutató szerint ők élik majd meg a legtöbb nélkülözést, lemondást vagy szenvedést, és erre bizony fel kell készítenünk őket. Két tonna konzervvel? Mélyalkalmazkodással? Leginkább az emberi kapcsolatok megerősítésével.
Móra, Zegna, Babycare – az idén hetvenéves Janikovszky János legnagyobb üzletei. A 80-as években Németországban tanulta meg, milyen érzés szabadon, százezer dollárokkal boltolni, aztán hazajött,
hogy privatizálja a Móra könyvkiadót, és visszaszerezze a patinás mesekönyvek kiadási jogát. Azt mondja, amikor belevág valamibe, nem gondolja túl, tökölés helyett inkább cselekszik. Az intuícióját használja, okostelefont és appokat viszont nem.
Mindennek van eleje, közepe, vége. Főszerkesztőségem elejét (2013. szeptember) nem volt nehéz észrevenni. A vége is látványos, pár napja már mint a magyar Forbes vezérigazgatója dolgozom. A közepén még csak nem is sejtettem, hogy ez most a közepe, csak csináltam, és úsztam a szerkesztőség színes világában.Örülök a váltásnak. A tapasztala6t, rutin kétélű fegyver. Magabiztosságot, stabilitást és jó minőséget jelent, de hozhat […]
Vannak a bulvárdefiníciók és vannak a tudományosak, utóbbiak szerint egy generáció nem attól születik meg, hogy letelt újabb húsz év, hanem kifejlődik, mert ugyanazt a sorsformáló élményt élte át, és ettől egyformán változott meg az identitása. De miért nincs covidgeneráció? Szabó Andreának van válasza, és mellé rengeteg adata arról is, hogyan látja a világot a rendszerváltás generációja és a rendszerváltás válságának generációja.