Fordította: Vaszkó Iván Az amerikai Forbes 1987 óta pásztázza a világ dollármilliárdosait. Az első évi 140 után két évtizeddel ezer fölé nőtt a számuk, 2017-ben már kétezren voltak. Most, nyolc évvel később, több mint háromezer dollármilliárdossal újabb mérföldkőhöz értünk. Rekordszámú, 3028 vállalkozó, befektető és örökös alkotja az idei rangsort, 247-tel több, mint tavaly. Gazdagabbak is lettek minden eddiginél. A globális […]
Fordította: Vaszkó Iván
Az amerikai Forbes 1987 óta pásztázza a világ dollármilliárdosait. Az első évi 140 után két évtizeddel ezer fölé nőtt a számuk, 2017-ben már kétezren voltak. Most, nyolc évvel később, több mint háromezer dollármilliárdossal újabb mérföldkőhöz értünk. Rekordszámú, 3028 vállalkozó, befektető és örökös alkotja az idei rangsort, 247-tel több, mint tavaly. Gazdagabbak is lettek minden eddiginél. A globális piacok fellendülését meglovagolva átlagosan 5,3 milliárd dolláros becsült vagyonuk van, kétszázmillió dollárral több, mint tavaly.
Vagyonuk összességében 16,1 billió dollárt ér – 2024-hez képest majdnem kétbillió dollárral többet. Tíz számjegyű vagyonokat hoznak létre a sült csirkétől a felhőalapú számítástechnikán át a kriptóig. Idén összesen 288 új arc került a listára, 93 visszatért rá, miután korábban lepottyant róla, 32-en meghaltak, 107-en pedig egyszerűen nem elég vagyonosok többé. Az Egyesült Államok rekordszámú, 902 milliárdost szolgáltatott, őket követi Kína (516, beleértve Hongkongot is) és India (205). A lap a március 7-i részvény- és valutaárfolyamok alapján számolt.
Gyerekkori élményei miatt mereven elveti a szocializmust, élteti a szabad vállalkozást és a minél kisebb államot. Száz dollárral kezdett új életet, ma a világ harminc leggazdagabbja között van. Péterffy Tamás a második világháború alatt – a családi legendárium szerint – egy budapesti kórház pincéjében született a szovjet légitámadás idején. Anyja egyedül nevelte, apja az 56-os forradalom után disszidált, Péterffy kilenc év után […]
Gyerekkori élményei miatt mereven elveti a szocializmust, élteti a szabad vállalkozást és a minél kisebb államot. Száz dollárral kezdett új életet, ma a világ harminc leggazdagabbja között van.
Péterffy Tamás a második világháború alatt – a családi legendárium szerint – egy budapesti kórház pincéjében született a szovjet légitámadás idején. Anyja egyedül nevelte, apja az 56-os forradalom után disszidált, Péterffy kilenc év után követte. Itthon mérnöknek készült, de tanulmányait félbehagyva New Yorkba ment, de apja új családja miatt nem fogadta be.
A Forbesnak úgy emlékezett vissza, száz dollárral kezdett új életet. Sokáig műszaki rajzoló volt, aztán megismerkedett a programozással. Ez változtatta meg az életét. Jó üzleti érzéke már gyerekkorában is kiderült, például rágógumikkal seftelt az iskolában, ahol olyan osztálytársai voltak, mint Demján Sándor, a későbbi legendás üzletember.
Alapvetően műszaki beállítottságú volt, így már hamar azon agyalt, hogyan tudja a számítógépet a tőzsdei kereskedés automatizálására használni – egy olyan korban, amikor a brókerek még egymást túlkiabálva adták le megbízásaikat a Wall Streeten. 1977-ben 36 ezer dollárért vásárolt magának helyet a tőzsdén, itt már „fejben kódolt”, hogy este a gép előtt programot írjon a kereskedésre, a 80-as évektől pedig már a maga fejlesztette kézi számítógépeivel csinálta ugyanezt. Akinek ilyen masinája volt, hatalmas versenyelőnyre tett szert, gyorsabban jutott információhoz, és gyorsabban tudott üzletet kötni.
Az elgondolásra alapított – később Interactive Brokersre (IBKR) nevezett – cége így forradalmasította a tőzsdei kereskedést, megváltoztatta a Wall Streetet, ma már globális pénzügyi játékos. A 17,5 milliárd dollár saját tőkével rendelkező társaság idén kezdte meg 48. évét a tőzsdén, naponta több mint hárommillió kötés születik platformján a világ 160 országában. Magyarországon öt éve bankot is alapított volna, de a tervről végül lemondott, helyette most is aktív a régiós startupokba fektető Interactive Venture Partners.
Péterffy a republikánusok régi támogatója, volt, hogy tévéhirdetést is készíttetett az Obama-kampány ellen. Politikai nézeteit alapvetően határozza meg, hogy – gyerekkori emlékei miatt – elveti a „szocializmust”, ami a „gazdagokból lehet, hogy szegényt csinál, de a szegényekből még szegényebbek lesznek”. Nem véletlen, hogy Floridában, Palm Beachen él, közel Donald Trump mar-a-lagói birtokához. Az elnök stílusa nem, politikája nagyon is a kedvére való: a szabad vállalkozás és a minél kisebb állam hangos szószólója. Az állam egyik komoly „földesura”, több mint kétszázezer hektár erdőbirtoka van. Vagyona az amerikai Forbes szerint 63 milliárd dollár, és a leggazdagabb magyar származású a rangsorban. Ma is kiválóan beszél magyarul.
Összeállította: Katherine Love / Fordította: Zsadon Béla EcuadorA Banco Guayaquil ifjú vezetőjét mutatják be. Az évszázados pénzintézet az ország negyedik legnagyobb bankja. A negyvenéves Guillermo Lasso Alcivar tizennyolc éve állt munkába, és az a vezérigazgatói főmotívuma, hogy „rendes dolgokat kell rendkívül jól csinálni”. A Banco Guayaquil eszközállománya 2024-re elérte a 8,7 milliárd dollárt, 2865 alkalmazottja és 2,5 millió ügyfele van. […]
Az élelmiszeripar az üvegházhatású gázok egyik legnagyobb kibocsátója, a Föld összes kibocsátásának körülbelül egyharmadáért felelős. De nagyjából negyven százalékban egyéni ökológiai lábnyomunk mérete is azon múlik, mit és hogyan eszünk. Fejenkénti napi élelmiszer-szükségletünk előállításához átlagosan3500 litervizet használnak fel.Évente1,05 milliárd tonnaélelmiszerhulladék keletkezikvilágszerte.Az elpazarolt élelmiszer vízlábnyoma130 Balatonvizének mennyiségével egyenlő. (Leegyszerűsítve azt mutatja, hogy hány liter vízre van szükség egységnyi […]
Kérdezett: Szalai Péter / Közreműködött: Ács Gábor Simonyi Károly még sohasem mesélte el, hogyan disszidált Magyarországról. Amerikában Charles Simonyi a Word és az Excel atyja lett, pedig nem tűnt logikusnak, hogy épp Bill Gatesszel álljon össze. Hogyan lesz a 60-as években Magyarországon egy középiskolásból egy URAL-2 számítógépre vigyázó éjjeliőr? Ez egy közismert történet a karrierje kezdetéről, de magyarázatért […]
Már kétéves üzleti közösségünk, a Forbes Business Club, a hely, ahol lehet önazonosnak lenni és fejlődni. Szülinapi bulit tartottunk a Tribe Budapest Stadiumban.
Lehúzós és jó helyekről, a balatoni gasztronómia rákfenéjéről és az országos médiát szezonálisan leuraló lángosárakról beszélgettünk a karcos véleményéről híres mesterszakáccsal, Németh Tamással. Idén is horroráron lesz a parton a lángos?Minden szezon előtt megy a hiszti, hogy drága a Balaton, pláne a balatoni lángos. Ezt minden évben végigröhögjük a séftársaimmal és a vendéglátósokkal. Minden másnak megy fel az ára. Három–négy év alatt konkrétan a felére […]