A migráció olyan, mint az időjárás. Se nem jó, se nem rossz – tartja a bevándorlók, menekültek társadalmi integrációjáért dolgozó Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület.
ováts András basszusgitározik. Videóhívásunk közben bevallja: ebből fakad, hogy nem igazán igényli a rivaldafényt. Pedig aki látta már beszélni menekült- vagy migrációügyi témában a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület igazgatóját, lelkes, alapos előadásmódjából nem erre következtetne. „A lelkesedés, az töretlen, remélem, az is marad” – mondja.
ADAKOZOL? Minden hónapban írunk egy szervezetről, amit szerintünk érdemes támogatni. Miért teszünk így? Mert Magyarországon kevesen élnek jól (a jól élők közül sokan olvassák a Forbest), de nagyon sokan küzdenek mindennap. Ez így igazságtalan, és mindenkinek van egy kis felelőssége benne.
Több tízmilliárd forintnyi fejlesztés köszönhető a Modern Vállalkozások Programjának, amely a kitűzött célokat többszörösen túlteljesítve segíti évek óta a hazai kkv-szektor digitalizációját. Az országos szakértői hálózat, a több mint húszezer elért vállalkozás, az ezer beszállító többezer termékét tömörítő szakmai piactér, a vezető iparági érdekérvényesítő szerep számokkal jól leírható eredménye mellett az elért szemléletváltozásban is tetten érhető a Program jelentősége.
Magyarországon nagyjából 250 ezer olyan valós mikro-, kis- és középvállalkozás működik, amely célpontja az üzleti digitalizációt segítő Modern Vállalkozások Programjának. Czimbalmos Levente, aki indítása óta szakmai vezetője a közcélú projektnek, közel negyvenmilliárd forintra teszi annak az informatikai beruházásnak az értékét, amit eddig a kezdeményezésük indukált a kkv-szektorban. „2015-ös indulása óta a Program már minden tizedik célcsoporti céget elérte valamely díjmentes szolgáltatásával. A digitális fejlesztésre nyitott, innovatív megoldásokban gondolkodó vállalkozások jó eséllyel találkoztak velünk” – mondja a szakember, aki a Program végéhez közeledve így értékel: „Erős merítés, de a munkának közel sincs vége. Annál is inkább, mert ezt csak abbahagyni lehet, befejezni sosem. Még ha minden céghez eljutnánk, a digitalizáció és innováció világában akkor sincsen olyan, hogy kész. Azon dolgozunk tehát, hogy az új EU-s költségvetési időszakban folytathassuk, ebben a Kormány is partnernek ígérkezik.”
A hazai kkv-szektor legnagyobb lemaradása az üzleti digitalizációban van, teszi hozzá Sonkolyné Varga Emília projektigazgató. Korábban is vásároltak eszközöket, szoftvereket a vállalkozások, azonban rájöttek a cégvezetők, hogy jobban az irányításuk alá kell vonni a cég működési folyamatait, nagyobb rálátás szükséges egy-egy műveletre, és ehhez a digitalizáció elengedhetetlen. A pandémia váratlan sokként érte a vállalkozások egy részét, a kialakult helyzetre azonban a Program gyorsan reagált, digitális segélyvonalat hozott létre. A legnagyobb kihívás azonban a projektigazgató szerint a szemléletváltás volt. „A munka eredményeként eljutottunk egyfajta paradigmaváltáshoz, mely szerint a digitalizációs kompetencia nem ördögtől való.”
A húsz év versenyszférai tapasztalattal rendelkező projektigazgató a Programnál felhalmozott és a vállalkozások részére átadott tudásbázist emelte ki a legnagyobb értékként: „A Program egyik kiemelkedő eleme az IKT tanácsadói hálózat, amely díjmentesen végez informatikai átvilágítást és javasol megoldást a vállalkozás saját igényeire szabva. Az átadott tudás és az azzal járó újfajta szemléletmód, a digitalizációhoz való hozzáállás a leginkább maradandó. Sok cégvezető a megváltozott hozzáállásával tudja megmenteni a vállalkozását, vagy talál új lehetőséget a növekedésre.”
A Program jelentőségét mutatja, hogy bár a közösségi programozási időszak végével a jelenlegi formájában lezárul, de van szándék a kohézió megteremtésére az új programozási időszakban. A megvalósításról még folynak a tárgyalások, de minden szereplő részéről mutatkozik törekvés a folytatásra.
Visszaszámlálás. Ez a szó sokszor jutott eszünkbe a lista összeállításakor, hiszen az április 3-ai országgyűlési választások minden kategóriában átrendezhetik az erőviszonyokat. Mégis, fontos pillanatkép ez a mostani arról, hogy mi ma a befolyás Magyarországon. Nem indulhattunk ki kizárólag olyan konkrétumokból, mint a pozíció és az árbevétel, mindig a kulisszák mögé kellett néznünk, hogy összerendezzük és sorrendbe rakjuk azt a tudásból, kapcsolatokból, momentumból, politikából és pénzből álló egyveleget, amit befolyásnak nevezünk.
Bemutattuk a hazai Forbes jubileumi, 100. számát, és benne a most először összeállított, új listánkat, a 100 selfmade magyart. A rangsornak komoly visszhangja volt, sokan meglepődtek, mennyi saját jogon elért sikersztori van az országban.
Egy év. Mindössze ennyi kellett a Billingónak, hogy a kissé őrültnek tűnő víziót a valóságba ültessék: azaz kilépjenek az online számlázás szűk keretei közül és egy feszes stratégiaváltás mentén többtermékes digitális üzleti platformmá alakuljanak. Ehhez szükség volt egy alaposan kidolgozott üzleti tervre, egy közel egymilliárd forintos tőkebevonásra, egy kiváló csapatra, valamint fókuszra, hitre, alázatra. A részletekbe a Billingo két vezetője, Sárospataki Albert és Besztró Szabolcs avatott be bennünket.
A Dunakanyar nem csak a sűrű börzsönyi hegyek miatt a túrázók zarándokhelye, sokan járnak Mosonyi Annamária családias hangulatú műhelyébe is. A Mauna bakancsaiban Erőss Zsolt is mászott.