Bali egyszerre paradicsom a nászutasoknak, a jógiknak és a szörfösöknek is, utóbbiak a déli Uluwatu hullámaiért a világ végéről is eljönnek. A nyugati part viszont kész időutazás, se beach club, se night club, csak az óceán dübörög. De a koromfekete homok, a buja dzsungel és a tengerparti rizsföldek birodalmában ott a sziget legkifinomultabb új szállodája is, ami alig egy év alatt feltette a nyugati partszakaszt a balinéz turistatérképre.
Írta: Cseke Eszter és S. Takács András
Reggel hétkor találkozó a szörfoktatóval az egyik uluwatui strand bejáratánál. Ilyenkor még jegyet sem szednek a mindig mosolygós balinéz bácsik a bódéban. Túl korán van. Egy-két óra múlva már özönlenek majd a világ minden tájáról érkező Insta wannabe-k, hátizsákosok, szörfösök, tetoválóművészek, orosz hipszterek és a többiek. A bódés bácsiktól minden egyes embernek jut egy mosoly. Bárcsak tudnánk, hogyan csinálják… Közben megjön Bintang, a szörfoktató, aki Jáváról való, és az egyik legprofibb és legszigorúbb tanár hírében áll.
Szörfdeszka a fejre, és már indulhatunk is le a sziklába vájt lépcsősoron. Hogy hány lépcső, azt inkább nem számoljuk, de egyszer csak kiszélesedik a kőfolyosó, és smaragdzöld vizű öbölben találjuk magunkat. A strand széléről induló áramlat nagyban megkönnyíti a kievezést, pont kipiheni magát az ember a következő nekünk való hullámig. A horizonton vulkánok rajzolódnak ki, és a legszerencsésebb napokon egy-egy szivárvány is feltűnik valahol a messzeségben, vagy a távoli partokat szitáló esőfelhők nyelik el tekintetünket.
Mindezt a pénzt teszi lehetővé – nevettünk egymásra a családi vállalkozásoknak rendezett Forbes-gála végén az egyik sokmilliárdos árbevételű cég vezetőjével. Van, aki arra tette fel az életét, hogy nagy üzletet építsen, a hatékonyság és fogyasztói értékteremtés oltárán áldoz, más minden szenvedélyét, eszét és kapcsolatát arra használja, hogy esélyt adjon (mély)szegény roma borsodi gyerekeknek, hogy akár egyetemre is eljussanak. […]
Mindezt a pénzt teszi lehetővé – nevettünk egymásra a családi vállalkozásoknak rendezett Forbes-gála végén az egyik sokmilliárdos árbevételű cég vezetőjével.
Van, aki arra tette fel az életét, hogy nagy üzletet építsen, a hatékonyság és fogyasztói értékteremtés oltárán áldoz, más minden szenvedélyét, eszét és kapcsolatát arra használja, hogy esélyt adjon (mély)szegény roma borsodi gyerekeknek, hogy akár egyetemre is eljussanak. A két tevékenység csak elsőre tűnik nagyon különbözőnek.
Mindkettőhöz szorgalom, elkötelezettség, hosszú távú építkezés szükséges, meg persze vállalkozókészség. Az egyik helyen az eredmény termékben, munkahelyekben és leginkább pénzben mérhető, a másikon reményben, hitben és életminőségek drasztikus emelkedésében, lehetőségek kitárulásában. Az alapítókat, vezetőket legbelül fűtő energia mégis nagyon hasonló. A pénz pedig arra ad lehetőséget, hogy a borsodi gyereknek a milliárdos vállalkozó is segítsen, anélkül, hogy erre áldozná az életét – ahogy az InDaHouse vagy a Van Helyed alapítványok alapítói teszik, akiknek a családi gálánkon gyűjtöttünk. Különleges pillanat volt, ahogy ennek a lehetőségét és egyszerűségét mi ott ketten a pesti Corinthia báltermében átéltük.
Az ilyen pillanatok után Jaksity György szavait is értem, hogy igenis haladunk a filantrópia terén Magyarországon, más ma a szemlélet, hozzáállás, mint tíz, tizenöt, húsz éve volt. A magyar gazdasági élet, a közgazdasági értelmiség egyik állócsillagát ma ugyanúgy érdemes meghallgatni, ahogy tizenöt éve is az volt, amikor megismertem.
Ezért is hívjuk meg már másodszor a Forbes Money Summit nyitóbeszélgetésére Zsiday Viktorral és Varga Zoltánnal. A befektetésekről szóló napunkon átveszünk mindent, állampapírtól ingatlanon át a részvényekig (felkészülni a Jaksity-interjúból és a Forbes Money mellékletből lehet). Olyan nagy öregek csatlakoznak hozzánk, mint Futó Péter, a matematikusból lett cukorkagyáros, aki fiával a modernkori Magyarország legnagyobb ingatlanberuházója lett. Ott lesz velünk élőben, online, Péterffy Tamás (avagy Thomas Peterffy), a világon élő leggazdagabb magyar, az online részvénykereskedés úttörője is.
A Money Summit másnapján, azonos helyszínen már indul is a 10. Forbes Flow, hogy méltón ünnepeljük meg a magyar Forbes tizedik születésnapját. Vitray Tamás, Orvos-Tóth Noémi, Lakatos Péter, Lévai Balázs, Pachert Balázs, Rúzsa Magdi, Geszti Péter – a névsor méltó lesz az alkalomhoz. A helyszín? Ugyanaz a bálterem, így egy újabb alkalom inspiráló, közös élményekre.
Százezrek néznek vasárnap esténként a Cápák közöttben. Már az első évadban akartak téged cápának, de akkor nem szeretted volna. Miért?Zsigerből nem éreztem késztetést médiás megjelenésre, és általában hallgatok a megérzéseimre. Az is közrejátszott, hogy a hitelezési és a coachingműködésemet is nagyon szigorú titoktartás övezi, és nem tudtam, mindez hogyan egyeztethető össze a televízió világával. Emellett az üzleti világban, aki kell, hogy […]
Calvin Lo kitartóan hirdette magáról éveken át, hogy ő egy világjáró befektető és filantróp – kettő az egyben. Világszínvonalú pezsgőgyűjtemény, lakások három földrészen, egész flotta egzotikus szuperautókból, befektetés egy ötcsillagos szállodába, mi több, még egy Forma–1-csapat is. Hatalmas sztori – kár, hogy (majdnem) az egész kamu.