Amit nem értünk meg,az szétválaszt

Mi volt a legfrissebb generációs élményed?
Tegnap történt. Unalmamban éppen nézegettem az Instát, és feldobta, ahogy egy huszonéves fiú ül az autópályán a dugóban Ausztria felé, és teljesen ki van kelve magából, amiért szidják a fiatalokat. Ő, mint mondta, hajnalban kel, késő éjszaka jön haza, az egész életét az autóban meg Ausztriában tölti, őrült sokat dolgozik, tud is emiatt venni magának márkás ruhákat, cipőt, akármit, de próbálja csak ki mindenki az ő életét ahelyett, hogy az idősebbek a generációját szapulnák. Csúnyább szavakkal mondta.


Ez engem megint mellbevágott, mert azt mutatta, hogy még mindig mennyire általános ez a bezzeg az én időmben hozzáállás, hogy mennyire ott van a hétköznapokban a kéretlen beleszólás a másik életébe, és hogy ez egy egyébként értelmes fiatal srácot mennyire fel tud zaklatni.


Mi van emögött? Nagyon sokat emlegetjük a digitalizációt meg a mobiltelefont, de mindennek nem lehet az alapja, vagy igen?
Nem a technológia az alapja, hanem a technológiához való hozzáállás. Az, hogy van egy mobiltelefon a családok életében, önmagában nem okoz semmilyen gondot vagy változást. A változást az okozza, ahogy a telefonhoz hozzáállunk. Azáltal, hogy kevesebb face to face figyelem fordítódik egymásra – és ezt tudjuk, ez jól kimutathatóan csökkent –, mert van egy készülék, amivel sokkal gyorsabban, praktikusabban el tudjuk egymást érni, megváltoztak azok a kapcsolódási pontok, amik az elmúlt néhány száz évben jellemezték az emberi fajt. Mindig voltak változások, most az a különbség, hogy nagyon gyorsan mennek végbe.